hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új szabályokra kell figyelnie, ha rehabilitációs ellátásban részesül

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő
1

Lazított az Országgyűlés a rehabilitációs ellátás mellett folytatható keresőtevékenység előírásain. Egyebek között ezt tartalmazza a Magyar Közlöny 55. számában kihirdetett, ez év május 1-jén lép hatályba lépő 2016. évi XXVI. törvény, amely több jogszabály mellett módosítja a megváltozott munkaképességű személyek ellátásáról szóló törvényt is.

A következőkben a megváltozott munkaképességű személyek ellátásáról szóló 2011. évi CXCI. (Mm.tv.) törvény néhány újdonságát tekintjük át.

A törvény 7. § (4) bekezdésének átírása révén megszűnt az a szabály, hogy a rehabilitációs ellátás folyósítását szüneteltetni kell a keresőtevékenység vagy közfoglalkoztatás időtartamára, amennyiben az érintett heti munkaideje a 20 órát eléri. Vagyis megszűnik a keresőtevékenység időkorlátozása.

Ugyanakkor a jogszabály 10. szakaszának (2) bekezdése egy b) alponttal egészült ki, miszerint meg kell szüntetni a rehabilitációs ellátást, ha az abban részesülő keresőtevékenységet folytat, és jövedelme 3 egymást követő hónapon keresztül meghaladja a minimálbér150 százalékát.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletesen ismertetjük, mit jelentenek a gyakorlatban az új szabályok, továbbá azt is, hogy hogyan változik az ellátási alap.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Fodor Gyuláné

Tisztelt Széles Imre tb. szakértő !
Érdeklődéssel olvastam az "Új szabályokra kell figyelni, ha rehab. ellátásban részesül" cikkének azt a megállapítását, hogy az ellátások érdekében a jövőben egy napra sem lesz szükséges megszüntetni a fennálló keresőtevékenységi jogviszonyt. Áttanulmányoztam a módosításokkal kiegészített 2011évi CXCI törvény 2§ (1) b bekezdését, melyben változatlanul azt találom, hogy

(1) Megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira jogosult az a kérelem benyújtásakor 15. életévét betöltött személy, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű (a továbbiakban: megváltozott munkaképességű személy), és aki
a)9 a kérelem benyújtását megelőző
aa) 5 éven belül legalább 1095 napon át,
ab) 10 éven belül legalább 2555 napon át vagy
ac) 15 éven belül legalább 3650 napon át
a Tbj. 5. §-a szerinti biztosított volt;
b) keresőtevékenységet nem végez
Ezért azt szeretném kérdezni, hogy nem jól értelmezem a jogszabályt?
Hiszen 2015. évben is az miatt kaptam elutasító határozatot, mert egyéni vállalkozó vagyok, és kereső tevékenységet végzek.A minősitési bizottság véleménye alapján jogosult lennek a rehab-ra. Igen azt tanácsolták, hogy egy napra szüntessem meg a vállalkozásom. Ez az egy napos szabály egyébként igen felháborító volt számomra. Kérem szíves véleményét. Tisztelettel.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Céges telefon

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bizalmi vagyonkezelés - tőkeleszállítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink