hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíj: nem számították be a hűségpénzt. A Kúria bírálta el az ügyet

  • adozona.hu

Nem vették figyelembe a felperes nyugdíjának megállapításakor az úgynevezett hűségpénzt. Az érintett a Kúriánál kereste igazát.

A felperes kereseti kérelmében kérte a társadalombiztosítási szervek határozatainak hatályon kívül helyezését, mert álláspontja szerint a nyugdíj összegének megállapításánál az alperes jogsértően nem vette figyelembe a hivatásos állomány tagjainak szolgálati időt elismerő támogatásáról szóló 17/2009 (VI.4.) IRM rendelet (R.) alapján kifizetett havi 50 ezer forint (adó és járulék köteles) jövedelmet.

Alperes a kereset elutasítását kérte azzal, hogy az R. rendelkezései alapján a kifizetett havi 50 ezer forint nem illetmény és nem is illetmény jellegű juttatás.

A Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság ítéletével a  felperes keresetét elutasította. Az ítéleti érvelés szerint a Tny.-hez képest a Hszt. a szolgálati jogviszonnyal rendelkezők esetében speciális szabályokat tartalmaz, ezért a nyugdíjrögzítésnél a Hszt. 183. § (1) bekezdése és (4) bekezdése rendelkezéseit kell figyelembe venni. A Hszt. 183. § (4) bekezdése taxatíve felsorolja, hogy milyen jövedelem tekinthető illetménynek, illetve illetmény jellegű juttatásnak, amelyek között az R. szerinti támogatás nem szerepel.

A jogerős ítélet ellen a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben előadta, hogy a nyugdíj megállapításánál figyelembe kell venni az R. szerinti támogatás összegét, amely nyugdíjjárulék köteles jövedelemként került kifizetésre. A felperes hivatkozott arra, hogy a Hszt. 114. §-a felsorolja a támogatások körét, amelyek között az R. alapján folyósított havi 50 ezer forint nem szerepel, ami szintén arra enged következtetni, hogy ez a támogatás illetmény jellegű juttatás, amely a nyugdíjalapba beleszámít.

Az alperes a jogerős ítélet hatályában tartását kérte jogszabálysértés hiányában.

A 2009. május és 2011. december 31. között kötött szerződésekben foglaltak szerint a „hűségpénznek” nevezett támogatást azok a hivatásos állományúak kaphatták, akik 25 év szolgálati viszony után vállalták, hogy további 5 évet, 30 év szolgálati viszony után pedig további 3 évet szolgálnak. A 24/2009. (O.T. 13.) ORFK utasítás értelmében támogatást az illetménnyel együtt kell folyósítani és kifizetése az adóelőleg és járulékok levonásával történik.

A Hszt. 184. §-a értelmében a szolgálati nyugdíj összege a társadalombiztosítás szempontjából figyelembe vehető szolgálati idő tartamától és a 183. § (1) bekezdése alapján számított illetmény és illetmény jellegű juttatások havi átlagától függ.

A Kúria több döntésében is rámutatott arra, hogy a hivatásos állományúak szolgálati nyugdíja összege megállapítása során a Tny. 22. § (1) bekezdését kisegítő (mögöttes) rendelkezésként kell alkalmazni.

A nyugdíj összeg megállapításának alapja a bevallott és befizetett járulék. A járulékfizetési kötelezettség két alapvető feltétele a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony, illetőleg a járulékalapot képező jövedelem megléte, melyről a Tbj. tv. rendelkezik.

Az Szja. tv. rendelkezései szerint önálló tevékenységből származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély e tevékenységével összefüggésben vagy egyébként e tevékenysége alapjául szolgáló jogviszonyára tekintettel megszerez,tehát az összevont adóalapba tartozó önálló és nem önálló tevékenységből származó bevétel, amelyet az adóelőleg számításánál figyelembe kell venni járulék alapot képező jövedelem.

A Tbj. tv. 21. §-a határozza meg, hogy mely juttatások nem képezik nyugdíjjárulék és az egészségbiztosítási- és munkaerő piaci járulék alapját. Ezen felsorolásban a szolgálati időt elismerő támogatás nem szerepel.

A hivatásos állományú részére a „hűségpénz” kifizetése adóelőleg és járulékok levonásával történik, azaz járulékalapot képező jövedelemnek tekintendő, s mint ilyent a szolgálati nyugdíj összegének megállapítása során (beleértve a rögzített nyugdíjat is) figyelembe kell venni. Ily módon a „hűségpénz” a természetét tekintve kvázi illetmény jellegű juttatás.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés adózása

Lepsényi Mária

adószakértő

Airbnb – két tulajdonos

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink