hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíj: mi lesz az egyedülállókkal?

  • adozona.hu
3

Harminc százalékkal nőtt az egyszemélyes háztartások száma Magyarországon az elmúlt tíz évben, és ha ez a tendencia folytatódik, 2050-re 3,7 millió ember élhet egyedül, akiknek nyugdíjas éveikről is egyedül kell gondoskodniuk. Ezek az emberek nem számíthatnak környezetük segítségére, így az öngondoskodásnak esetükben nincs alternatívája. A szemléletváltás azonban mindenki esetében indokolt Magyarországon.

Magyarországon az elmúlt tíz évben mintegy 30 százalékkal, 1,3 millióra nőtt az egyszemélyes háztartások száma. Budapesten száz háztartásból 41 csupán egyetlen főből áll – a többi között ez is kiderül a Központi Statisztikai Hivatal által nyilvánosságra hozott 2011-es népszámlálási adatokból.

„Ha az elmúlt tíz évben tapasztalt tendencia tovább folytatódik, 2020-ra az egyszemélyes magyar háztartások száma elérheti az 1,7 milliót, 2030-ra pedig már csaknem 2,2 millióan élnek majd egyedül otthonukban Magyarországon. 2050-ben a magyar lakosság jóval több mint harmada, 3,7 millió ember élhet társ nélkül. Az elmagányosodással párhuzamosan egy másik jelenség is sújtja az európai kontinenst és Magyarországot: az a társadalom elöregedése. Az ENSZ szakértőinek becslése szerint Magyarországon a 65 év felettiek aránya a népességen belül eléri a 20 százalékot, 2050-re pedig ez a szám 26 százalékra emelkedik. Az egyszemélyes háztartások számának emelkedése szemléletváltást kíván az időskori öngondoskodás terén is, hiszen az embereknek egyre nagyobb az esélye arra, hogy társ nélkül kell gondoskodniuk magukról nyugdíjas éveikben” – hívja fel a figyelmet Szabó Anikó, az ING Biztosító marketing igazgatója.

Az egyedülállóknak folyamatosan maguknak kell finanszírozniuk mindennapi kiadásaikat – a lakhatást, a rezsit, az élelmiszereket – és egyedül kell felkészülniük a soron következő életszakaszok – így a nyugdíjas évek – kihívásaira is. Éppen ezért számukra különösen fontos, hogy minél előbb elkezdjenek gondoskodni időskoruk biztonságáról. 

„Kutatásaink szerint az emberek zöme úgy véli, ha most menne nyugdíjba, 120 és 240 ezer forint közötti összegre volna szüksége havonta, hogy korábban megszokott életszínvonalát tartani tudja. Ez azt jelenti, hogy a legtöbb embernek több tízmillió forintot kellene félretennie idős napjaira, hogy abból az állami nyugdíjat saját igényeinek megfelelően kipótolhassa. Ekkora összeget viszont nem lehet egyik napról a másikra megspórolni” – teszi hozzá Szabó Anikó.

Minél később kezd valaki takarékoskodni, annál nagyobb összeget kell havonta félretennie. Egy egyedülálló 20 éves fiatalnak, ha 23 millió forintos nyugdíj-megtakarítással a zsebében szeretne visszavonulni mindössze 7 500 forint havi kezdőbefizetéssel kell számolnia – azaz néhány pizza vagy mozijegy árából megteremtheti biztos öregkorát. Ez a 23 millió forint 16 nyugdíjban töltött évig biztosítana neki havi 120 ezer forintos extra bevételt. Aki viszont egyedülállóként csak 40 éves korában kezd el félretenni, az már 32 100 forintos indulási havidíjjal számolhat ennek az összegnek az eléréshez, egy 50 éves embernek pedig már 88 500 forinttal kell indítani a spórolást, hogy idős éveinek biztonságát garantálni tudja.

A nyugdíjbiztosítási célú megtakarításokat idén januártól az állam adójóváírással is ösztönzi, ami az egyedülállóknak is nagy segítség lehet, hiszen a befizetett összeg után az aktuális jogszabályok szerint akár 130 ezer forintnyi adójóváírás is elérhető. A nyugdíjbiztosítások között különösen népszerű az ING Motiva, amely hagyományos, garantált összegű kifizetést biztosító terméke a cégnek.

Az ING Biztosító nyugdíjkalkulátora segítségével a www.ingnyugdijbiztositas.hu címen bárki kiszámolhatja, mennyi pénzt kell félretennie a következő években, hogy az igényeinek és céljainak megfelelő összeget összegyűjtse nyugdíjas éveire.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Foldesi Julianna

Nagyon nehéz adósság nélkül és jól teljesíteni / Fontos, hogy spirituális háttere van annak, hogy sokan csak könnyen elköltik pénzüket, további adósságot halmoznak fel, még vállalkozás területén is, ezen lehet egy kis segítséggel, és a harmónia egészséges megteremtésével segíteni, lendíteni, tisztítani, hogy nem csak a baj jöjjön, és félelem nélkül tisztábban lássuk a körülményeinket! / Segíthetek? / Jóslás, álomfejtés, egészséges középpont, szeretetpont, mindezek jól működtetése feladataim között vannak / Írj nekem netenkiskapu@gmail.com

Foldesi Julianna

Rengeteg ügyes bajos dolog, amiben mind szeretnénk, ha valaki segítene nekünk / Amikor egyedül vagy, még saját terveidtől is félsz / Mi lenne, azzal kezdenénk, hogy PÁRKAPCSOLAT ( miféle dolgok vannak, élmények, tervek, igaz utak, gyógyítások, spirituális és szellemi segítség, jól jönne hidd el, erre ajánlom magamat, segíthetek? ) / Folytatni a hivatással, és a körülményekkel, segíthetek? / Nagy tapasztalom van, és kiváló módon tudok egy kicsi jóslásnak nevezett tarot kártyás elemzéssel segíteni, előbbre tolni a dolgokat, el takarítani az akadályozó tényezőket / Nézd meg oldalamat a facebookon akár, vagy csak írj nekem netenkiskapu@gmail.com

Adorján Artilla

Egyszerűen elképesztő, hogy úgy szajkózzák az öngondoskodás szükségességét, hogy nem teszik hozzá, ehhez magasabb jövedelmet is kéne kapniuk az öngondoskodóknak. Mindaddig, amíg a munkavállalók többségét kirabolja az állam és a munkáltató közös bűnözése (nem fizetik ki a rendes munkabért, és túl sok ez elvonás), tehát mindaddig, amíg az EU-átlag negyedét-ötödét keressük, ne tessék már folyton szajkózni az öngonsoskodát, mert NINCS PÉNZ! Nincs, vagy alig van mit megtakarítani, mert a magyar munkavállalók többsége vegetál a fizetéséből, és adósságspirálban vergődik, amibe belehajszolták. Egy vicc a jelenlegi társadalomszervezés szisztémája: keress keveset, de fogyassz minél többet - hitelből.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Sérelemdíj járulékkötelezettség

Széles Imre

tb-szakértő

Nyugdíjas státusz EKHO törvény szerint

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Bt. kényszertörlés

dr. Udvari Jesszika

MBA, ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink