hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minimum járulékfizetés és kereseti korlát: nem mindegy, melyik időszaki a jövedelem

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A pénzbeli társadalombiztosítási ellátásokra vonatkozó szabályok miatt nem mindegy, hogy a biztosított díjazása milyen időszakra vonatkozik. A kifizetés időpontjától eltérő időszakra történő kifizetés azonban érintheti az esetleges kereseti korlátot, illetve a minimum járulékfizetési kötelezettséget is.

A Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) 77. szakaszának (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a foglalkoztató az általa foglalkoztatott biztosítottnak a tárgyhónapban kifizetett (juttatott), járulékalapot képező jövedelem, vagy a 27. paragrafus (2) bekezdése szerinti járulékfizetési alsó határ alapján köteles a társadalombiztosítási járulékot megállapítani, a biztosítottat terhelő járulékot levonni, és a tárgyhavi járulékot az Art.-ban (2017. évi CL. törvény) meghatározottak szerint a tárgyhónapot követő hónap 12-éig bevallani, illetve megfizetni az állami adó- és vámhatóságnak, a kifizetéskor irányadó járulékmértékeknek megfelelően.

Ugyanakkor a járulékfizetésért "cserébe" – szemben az adófizetéssel – közvetlen ellenszolgáltatás is jár, hiszen az a társadalombiztosítási jogszabályokban meghatározott feltételek teljesülése esetén pénzbeli társadalombiztosítási ellátásokra teremt jogosultságot. Az adott ellátás összege pedig – ha törvény kivételt nem tesz – arányban áll a biztosítottnak az ellátás fedezetére szolgáló járulék alapjául szolgáló jövedelmével, ahogy ez rögzítésre került Tbj. 1. szakaszában.

Másként megközelítve, a járulékalap nem csak egy matematikai művelet (nevezetesen szorzás) egyik tényezője, hanem a biztosítottat megillető társadalombiztosítási ellátás egyik meghatározó eleme, amelynek az összegén túl fontos, hogy milyen időszakra vonatkozóan szerzi, szerezte a biztosított.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben példán keresztül mutatjuk be, miért nem mindegy, melyik időszakra számt a jövedelem. 

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyíltvégű lizing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

A traszferár és az áfa kapcsolata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Előleg áfarendezése

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink