hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Táppénz-hozzájárulás: kinek kell, és kinek nem kell fizetnie?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A társadalombiztosítási fedezeti rendszernek talán egyetlen eleme a táppénz-hozzájárulás, amely az elmúlt 20 évben lényegében semmit sem módosult, ha csak a táppénz maximum összegének meghatározását nem tekintjük terhet csökkentő változásnak. Ugyanakkor az utóbbi időben több kérdés is felmerült a témában, különös tekintettel a várandósággal, illetve szüléssel összefüggésben, amelyek időszerűvé teszik, hogy áttekintsük a tudnivalókat.

A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 18. paragrafusának (4) bekezdése értelmében a foglalkoztató köteles hozzájárulni a táppénzkiadásokhoz.

Ezt az általános előírást váltja aprópénzzé a törvény 19. paragrafusának (5) bekezdése, miszerint a foglalkoztató az 5. paragrafusban említett biztosított betegsége miatti keresőképtelensége, valamint a kórházi (klinikai) ápolása időtartamára folyósított táppénz egyharmadát hozzájárulás címén fizeti meg. 

A Tbj. végrehajtását segítő 195/1997. kormányrendelet (Tbj.R.) 5/A szakasza értelmében a társadalombiztosítási kifizetőhellyel rendelkező foglalkoztató a táppénz-hozzájárulás összegét megállapítja, és az általa kifizetett ellátások terhére elszámolja,míg a kifizetőhellyel nem rendelkező foglalkoztatót terhelő táppénz-hozzájárulás összegét a foglalkoztatott táppénzének megállapítására illetékes egészségbiztosítási szerv állapítja meg. A foglalkoztató az említett szerv határozatának a véglegessé válását követően 15 napon belül köteles befizetni a hozzájárulás összegét a NAV munkáltatói táppénz-hozzájárulás-beszedési számlájára.

A Tbj. 4. paragrafus l) pontja, illetve az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 7. paragrafusának 25. alpontja értelmében a táppénz-hozzájárulás járuléknak minősül. Ezt azért is fontos rögzíteni, mert így mentesülhet a hozzájárulás megfizetése alól a kisadózó után a kisadózó társas vállalkozás.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben kifejtjük, mely esetekben kell, és mikor nem kell táppénz-hozzájárulást fizetniük a foglalkoztatóknak.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Devizás könyvelés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink