hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Felülvizsgálatra vár? Ezzel kell számolnia

  • Molnár László

Lassan már két éve, hogy az Országgyűlés új rendszert vezetett be a megváltozott munkaképességű személyek ellátására. Az átalakításban érintettek közül mintegy 193 ezer rehabilitációs ellátásban részesülő kérte komplex újraminősítését (ellenkező esetben ellátásuk megszűnt). A nyilvánosságra hozott adatok szerint a felülvizsgálat rendkívül lassan halad, az érintettek mintegy 35 százaléka esetében zajlott le az újraminősítés. Előnyös vagy hátrányos, ha valaki még nem eset át a felülvizsgálaton?

A felülvizsgálatok közeljövőbeni gyorsítása várható, a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) Európai Uniós forrásból támogatott, külső orvosszakértői tevékenység bevonására irányuló projekttől. Mi a jelentősége és miért fontos a komplex minősítés?

Az új rendszerben már nem a munkaképesség csökkenésének, nem is az egészségkárosodásnak, hanem az egészségi állapotnak a mértékét vizsgálják. A komplex minősítés során az egészségi állapot vizsgálat, rehabilitálhatóság foglalkoztatási, illetve rehabilitálhatóság szociális célzatú vizsgálatának szempontrendszerét a 7/2012. (II.4.) NEFMI rendelet határozza meg.

Az új törvényi előírásnak (2011. évi CXCI. törvény) megfelelően, megváltozott munkaképességű személynek minősül és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira (rehabilitációs ellátás, rokkantsági ellátás) jogosult az, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60 százalékos, vagy kisebb mértékű, és aki
- a kérelem benyújtását megelőző öt éven belül legalább 1095 napon át biztosított volt,
- keresőtevékenységet nem végez és
- rendszeres pénzellátásban nem részesül.

Az előzőeknek megfelelően tehát a fővárosi/megyei kormányhivatal rehabilitációs szakigazgatási szervének szakértői bizottsága komplex minősítés keretében (orvosi, foglalkozási, szociális szempontok alapján) vizsgálatot végez és megállapítja az igénylő egészségkárosodáson alapuló egészségi állapotát, illetve rehabilitálhatóságát.

A fentiek szerinti komplex minősítés során a következő minősítési kategóriákba történhet besorolás, a megváltozott munkaképességű személy vonatkozásában:
- rehabilitálható, ezen belül
- foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, egészségi állapot 51-60   százalék közötti (B.1. kategória), vagy
- tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, egészségi állapot 31-50 százalék közötti (C.1. kategória)
- rehabilitációja nem javasolt, ezen belül
- egészségi állapota (51-60 százalék között) alapján foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, azonban a rehabilitálhatóság szociális szempontú vizsgálata alapján rehabilitációja nem javasolt (B.2. kategória)
- egészségi állapota (31-50 százalék között) alapján tartós foglalkoztatási rehabilitációt igényel, azonban a rehabilitálhatóság szociális szempontú vizsgálata alapján a rehabilitáció nem javasolt (C.2. kategória),
- egészségi állapota (1-30 százalék között) alapján kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható, orvosszakmai szempontból önellátásra képes (D. kategória),
- egészségkárosodása jelentős (egészségi állapota 1-30 százalék között van) és orvosszakmai szempontból önellátásra nem, vagy csak segítséggel képes (E. kategória).

A megváltozott munkaképességű személy ellátása a rehabilitációs hatóság komplex minősítés keretében megállapított rehabilitációs javaslatától függően lehet
- rehabilitációs ellátás (ha rehabilitálható) vagy
- rokkantsági ellátás (ha rehabilitáció nem javasolt).

Az új rendszerre való áttérést biztosítják a felülvizsgálatok, az újraminősítések elvégzése.

A felülvizsgálatok lefolytatásáig a rokkantnyugdíjakból átalakított ellátások összege megegyezik a 2011. december havi nyugdíj 2012. januári nyugdíjemelés szerint megnövelt összegével, a rendszeres szociális járadék esetében pedig a 2011. decemberi ellátás összegével.

A komplex vizsgálat elvégzéséig az érintetteknek átmenetileg ezeket az összegeket folyósítják.

A felülvizsgálatot (újraminősítést) követően csak rehabilitációs, vagy rokkantsági ellátás megállapítására van lehetőség, amennyiben az érintett személy egészségi állapotát 60 százalékos, vagy az alatti mértékben állapítják meg.

A felülvizsgálatot követően az ellátások összege – eltérően az úgynevezett új igényeknél alkalmazottaktól – az alábbiak szerint határozzák meg.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, egészségi állapota függvényében milyen ellátásra jogosult!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft. tehermentes ingatlana mennyire tekinthető a cégtulajdonos saját tulajdonának?

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Térítés nélküli ingatlanbérbeadás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cégtörvény értelmezése

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink