hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szochokedvezmény: ezt is tudni kell gyesről visszatérőknek, doktoroknak

  • adozona.hu

Gyes alatt foglalkoztatott munkavállaló után is jár-e az első két évben a 27 százalékos, a harmadik évben pedig a 14,5 százalékos szochokedvezmény? Tudományos doktori fokozattal rendelkező orvos vállalkozó élhet-e a kutatók foglalkoztatása esetén járó szociálishozzájárulásiadó-kedvezménnyel? – kérdezték olvasóink. dr. Radics Zsuzsanna, társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Meg kell-e szüntetni a gyest, és csak azután jár a szochokedvezmény, vagy maradhat gyesen a munkavállaló, és akkor is igénybe veheti a munkáltatója 3 évig a kedvezményt? Lehet-e a foglalkoztatott részmunkaidős? Például 2 vagy 4 órás? – kérdezte olvasónk.

A szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény jár akkor is, ha gyermekgondozást segítő ellátás (azaz gyes) folyósítása alatt vagy ha a folyósításának megszűnését követően áll munkába a munkavállaló – írta válaszában szakértőnk.

Azaz a gyes alatti munkavégzés esetén igénybe tudja venni a munkáltató a kedvezményt. Ennek előfeltétele, hogy a munkavállalónak a megyei/fővárosi kormányhivataltól be kell szereznie az igazolást arról, hogy gyesre jogosult.

A munkavállaló a gyes alatt dolgozhat teljes vagy részmunkaidőben is. Részmunkaidős foglalkoztatás esetén nem kell arányosítani a szociális hozzájárulásiadó-kedvezményt.

Másik olvasónk egy orvos vállalkozást könyvel, és csak most derült ki számára, hogy az orvos Phd tudományos doktori fokozattal rendelkezik. Kérdése, hogy a kutatók foglalkoztatása után járó szochokedvezményt visszamenőleg meddig lehet önrevízióval visszaigényelni, ha lehet egyáltalán.

A kutatók utáni kedvezménnyel akkor élhet a munkáltató,  ha a kutató a kutatóhelyen munkaviszonyban dolgozik. Kutatóhelynek minősül a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló törvény 3. paragrafus 16. pontjában meghatározott kutatóhely, vagyis az alap-, illetve főtevékenységként vagy ahhoz kapcsolódóan kutatás-fejlesztési tevékenységet folytató intézmény, szervezeti egység vagy vállalkozás. További feltétel, hogy a kutató, fejlesztő munkakörben dolgozó doktori (PhD) vagy ennél magasabb tudományos fokozattal, vagy tudományos címmel rendelkezzen.

Ha a fenti feltételek fennállnak, akkor a kutató után a munkáltatónak bruttó 500 ezer forintig nem kell megfizetni a szociális hozzájárulási adót. Részmunkaidős foglalkoztatás esetén ezt a kedvezményt a részmunkaidő arányában arányosítani kell.

Visszamenőleg is igénybe lehet venni ezt a kedvezményt, ha a fenti feltételek fennállnak. Első alkalommal akkor lehet vele élni, amikor a kutató/fejlesztő kizárólag ebben a munkakörben dolgozott.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt.-beltag osztalék

Szipszer Tamás

adószakértő

költséghányad-változás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink