hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Korhatár előtti nyugdíj mellett dolgozónak ennyi járulékot kell fizetnie

  • adozona.hu

Mennyi járulékot kell vonni a munkaviszonyból származó jövedelem után egy 1953 decemberében született nő esetében, aki 2012 decemberében előrehozott öregségi nyugdíjba vonult? Milyen kereseti korlátozások vonatkoznak rá? – kérdezte olvasónk. Winkler Róbert nyugdíjszakértőnk válaszolt.

Az 1953. évben született személy irányadó öregségi nyugdíjkorhatára a 63. betöltött életév. Figyelemmel arra, hogy 2011. december 31-ét követően korhatár előtti öregségi nyugdíj megállapítására a nők kedvezményes nyugdíjazását leszámítva már nincs jogi lehetőség, ezért a megkeresésében említett hölgy részére 2012 decemberétől valószínűleg korhatár előtti ellátást állapítottak meg, ami nem minősül saját jogú nyugellátásnak.

Mivel a korhatár előtti ellátásban részesülő személy nem saját jogú nyugdíjas, ezért az ellátás folyósítása melletti foglalkoztatási jogviszonya alapján a járulékfizetési kötelezettsége az általános szabályok szerint áll fenn, azaz biztosítottként természetbeni egészségbiztosítási járulékot, pénzbeli egészségbiztosítási járulékot és munkaerő-piaci járulékot (a továbbiakban: egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék), valamint nyugdíjjárulékot fizet.

Az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék mértéke 8,5 százalék. Az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékon belül a természetbeni egészségbiztosítási járulék 4, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék 3, a munkaerő-piaci járulék 1,5 százalék.

A korhatár előtti ellátásban részesülő, valamint a nők kedvezményes nyugdíjában részesülő személy esetén is – a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig – az ellátása folyósítása mellett fennálló Tbj. 5. §-a szerinti biztosítása, keresőtevékenysége alapján a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 83/B. §-a szerinti korlátozás az irányadó. A rendelkezés megszabja, hogy az ellátás korlátozás nélkül kizárólag akkor vehető fel, ha az ellátás mellett folytatott keresőtevékenységből származó nyugdíjjárulék alapját képező kereset összege az úgynevezett éves keretösszeget) a minimálbér tizennyolcszorosát – 2014. évben ez 101 500 forint x 18 = 1 827 000 forint – nem éri el.

Amennyiben a nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset eléri a keresetkorlát összegét, az ellátás a követő hónap első napjától az adott év december 31-éig szünetel. Ha a nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereset a tárgyév decemberében éri el a keresetkorlát összegét, úgy abban az esetben az ellátás szüneteltetésére nem kerül sor, azonban a decemberi ellátás összegét vissza kell fizetni.

Nagyon fontos tisztában lenni azzal is, hogy a keresetkorlát elérésére vonatkozóan a biztosítottnak bejelentési kötelezettsége van, azaz a korlát elérését minden esetben jeleznie kell a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság felé.

Arra is érdemes felhívni a figyelmet, hogy ha a foglalkoztatás közszolgálati, kormányzati jellegű jogviszony keretén belül történik, úgy abban az esetben a Tny. 83/C. § szerinti szüneteltetési kötelezettség is fennáll, mely szerint az ellátás folyósításának szüneteltetését nem a foglalkoztatásból származó kereset mértéke határozza meg, hanem az, hogy az ellátásban részesülő személy a munkavégzésre irányuló tevékenységét milyen jogviszony keretei között látja el.

Amennyiben a foglalkoztatásra a Tny. 83/C. § szerinti jogviszonyok egyikében – közalkalmazott, kormányzati szolgálati jogviszony, állami vezetői szolgálati jogviszony, köztisztviselő vagy közszolgálati ügykezelőiként közszolgálati jogviszony, bírói szolgálati jogviszony, igazságügyi alkalmazotti szolgálati viszony, ügyészségi szolgálati viszony, fegyveres szervvel hivatásos szolgálati viszony vagy a Magyar Honvédséggel szerződéses vagy hivatásos szolgálati jogviszony – kerül sor, úgy abban az esetben az ellátás folyósítása a foglalkoztatás időtartamára kötelezően szünetel.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Céges autó magánhasználatra

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Többes jogviszony, bejelentés

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink