hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozó, kiküldött és katás tb-kötelezettségei

  • adozona.hu

Az utóbbi napokban többen is tettek fel járulékfizetéssel kapcsolatos kérdéseket. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértőnk ezekre adott válaszait gyűjtöttük össze.

Kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő egyéni vállalkozó a járulékfizetési kötelezettségét a továbbiakban a saját egyszemélyes kft.-jében szeretné teljesíteni. Milyen bejelentési kötelezettségem van a NAV felé? Eddig a kft.-nek nyilatkozott, hogy hol fizeti meg a járulékát.  

Az 1997. évi LXXX. törvény alapján: az egyéni vállalkozó a társas vállalkozás részére a tárgyév január 31-éig tett nyilatkozat alapján évenként az adóév egészére választhatja, hogy a járulékfizetési alsó határ után történő járulékfizetési kötelezettséget társas vállalkozóként teljesíti.

1558-as nyomtatvány 10. sora tartalmazza a következő nyilatkozatot, amit ki kell tölteni:

A társas vállalkozóként is biztosított egyéni vállalkozó nyilatkozata:

„10. sor: A tárgyévi időszakra nyilatkozom, hogy a járulékfizetési alsóhatár után történő járulékfizetési kötelezettségemet társas vállalkozóként teljesítem. Az erre szolgáló kódkockában jelölje „X”-szel, ha a 2015. évben legalább a járulékfizetési alsóhatár után történő járulékfizetési kötelezettségét társas vállalkozóként teljesíti. (Nincs helye önellenőrzésnek, ha az adózó a törvényben megengedett választási lehetőséggel jogszerűen élt, és ezt önellenőrzéssel változtatná meg.) A járulékok megfizetése akkor tekinthető a járulékfizetési alsóhatár után történő megfizetésnek, ha a nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér összegét, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszeresét eléri.”

A szociális hozzájárulási adóról szóló 2011. évi CLVI. törvény 455. § (1) e) bekezdésével kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy külföldi kiküldetés esetén a megelőző egy év munkaviszonynak, amely alapján a munkabér havi átlagos összegét megállapítják, a kiküldő munkáltatónál kell-e fennállnia?

Valóban nem egyértelmű a jogszabály. A 2011. évi CLVI. törvény ugyan nem írja elő, hogy a kiküldő munkáltatónál elért jövedelmet kell figyelembe venni, de abból indul ki, hogy mit is jelent a munkaszerződésben meghatározott alapbér kiküldetés esetén.

455. § e) pontja alapján a munkaszerződésben meghatározott alapbér az adott munkáltatónál fennálló alapbér, így én azon az állásponton vagyok, hogy a kiküldő munkáltatónál kiküldetést a megelőző egy évben elért megszerzett bért kell érteni, ennek hiányában a tárgyhavi alapbért. 

Egy társas vállalkozás (kft.) tagja, aki nem ügyvezető, csak tag a kft.-ben, helyesen jár-e el, ha egyéni vállalkozással is rendelkezik, és ott kata szerinti adózást választott, és saját maga után főállású katásként fizet? A tag semmilyen más jogviszonnyal nem rendelkezik, kizárólag az egyéni vállalkozása és a kft.-ben lévő tagsága van, utóbbiban a személyes közreműködésére tekintettel bruttó 10 ezer forint illet meg havonta tagi kivétként. Tudunk arról, hogy ha ügyvezető tag lenne a kft.-ben, akkor itt kellene megfizetnie maga után a teljes járulékot, nem viselkedhetne úgymond mellékállásúként a kft.-ben, hiába tölt ott kevesebb időt esetleg, mint az egyéni vállalkozásban. Emiatt merült fel a kérdés, hogy így a tag jogosan érezheti-e magát főállású kisadózónak, hogy nem ügyvezető a kft.-ben? Változna a kérdésemre adott válasza, ha elérné a kft.-ből származó juttatása a minimálbér 30 százalékát? Továbbra sem megbízási díjról, hanem tagi kivétről van szó.

A tagi kivét személyes közreműködésre tekintettel kerül kifizetésre, azaz a tag tagsági jogviszonyban áll, erre tekintettel társas vállalkozónak minősül. A kft.-ben ez esetben a minimális alapok után meg kell fizetni a tb közterheket (azaz a  nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér/garantált bér,  az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér/garantált bér másfélszerese, míg a 27 százalék szociális hozzájárulási adót a minimálbér/garantált bér 112,5 százaléka után kell megfizetni). Egyéni vállalkozóként ez esetben nem lesz főállású kisadózó, azaz az egyéni vállalkozásban 25 ezer forint tételes adót kell fizetni.

Nem lenne más a válaszom akkor sem, ha a minimálbér 30 százalékát kapná meg a tag a személyes közreműködésre tekintettel – írta szakértőnk –, hiszen nem munkaviszonyban, nem megbízási jogviszonyban, hanem tagsági jogviszonyban áll a tag. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzletrész értékvesztése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szoftverlicencek adásvétele

Pölöskei Pálné

adószakértő

Nyílt végű lízing – előtörlesztés

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink