hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Bt.-ben személyesen közreműködő ügyvezető járuléka: mikor, mennyi?

  • adozona.hu
4

Az ügyvezető járulékait az is meghatározza, hogy munkaviszonyban, teljes vagy részmunkaidőben, vagy tagi jogviszonyban látja el feladatait. Olvasónk kérdésére Radics Zsuzsanna szakértőnk válaszolt.

Olvasónk biztosítási jogviszonyok elbírálásához kért segítséget. Mint kérdésében leírta, a 2013 novemberében alakult betéti társaság bel- és kültagja azonos betéti aránnyal rendelkezik a társaságban. A társasági szerződés szerint: "a társaság üzletvezetésére és képviseletére a beltag és a kültag időbeli korlátozás nélkül jogosult. A társaságnál cégvezető kinevezésére nem kerülhet sor. Az együttes cégjegyzési joggal rendelkezők: beltag neve, kültag neve".

A kültag rendelkezik heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal, és ténylegesen nem végez munkát a társaságnál semmilyen formában sem. A beltag jelenleg gyesen van 14 hónapos gyermekével, egyelőre az ügyvezetői teendőket látja el, 1 hónap múlva esetlegesen személyesen is szeretne közreműködni a társaság által üzemeltetni kívánt üzletben. Kérdése: ki után, és milyen jogcímen keletkezik a betéti társaságnak bejelentési és fizetési kötelezettsége?

A társas vállalkozó biztosított – hangsúlyozta válaszában szakértőnk. A biztosítási jogviszonyt be kell jelenteni a T1041-es nyomtatványon.

A betéti társaság beltagjának, aki ügyvezetői teendőit látja el a járulék és szociális hozzájárulási fizetése aszerint alakul, hogy milyen jogviszonyban látja el a tevékenységét. Mivel a kérdésben a jogviszony nem szerepelt, a szakértő az összes lehetőségre megírta a fizetési kötelezettséget:

Az ügyvezetői tevékenység, társadalombiztosítási szempontból munkaviszonyban, vagy társas vállalkozói jogviszonyban, választott tisztségviselői jogviszonyban látható el.

Munkaviszonyban ellátott ügyvezetői tevékenység.

Ez esetben 10 százalék nyugdíjjárulék, a 8,5 százalék egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja, valamint a társas vállalkozás által 27 százalék fizetendő szociális hozzájárulási adó alapja a munkaviszonyból származó jövedelem, amelynek napi 8 órás foglalkoztatás el kell érnie legalább a minimálbért. (Minimálbér: havi 101 500 forint, legalább középfokú végzettséget igénylő tevékenység esetén pedig a garantált bérminimum, azaz havi 118 000 forint – középfokú végzettségnek minősül a szakmunkásiskola is.)

Amennyiben az ügyvezetői feladatokat el lehet látni napi nyolc óránál kevesebb időben, akkor járulékfizetés, valamint a szociális hozzájárulási adó alapjául vett jövedelem lehet kevesebb a fentiekben meghatározott minimálbérnél. Részmunkaidős foglalkoztatás esetén a nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék, illetve a szociális hozzájárulási adófizetés minimális alapja a részmunkaidővel arányosítottan csökken. 

Társas vállalkozói jogviszonyban és választott tisztségviselői jogviszonyban ellátott ügyvezetői tevékenység.

A járulékok és a szociális hozzájárulási adó alapja a beltag ügyvezető jövedelme azzal, hogy a nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese, míg a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót a minimálbér 112,5 százaléka után kell megfizetni.

A kültagnak – tekintettel arra, hogy 36 órát meghaladó egyéb munkaviszonnyal rendelkezik, és ténylegesen nem végez munkát a társaságnál – nem kell járulékot és szociális hozzájárulási adót – még a minimális alapok után sem – megfizetni. Amennyiben a jövőben munkát végezne a társaságban, akkor is csak a tényleges jövedelme lesz a járulék és a szociális hozzájárulási adó alapja.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (4)
Adózóna

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. Köszönjük, Adozona.hu

monaliza40

Tisztelt Címzett! Bt beltagja aki megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezetői megbízatását, más gazdasági társaságban is ügyvezetőként van feltüntetve, egyik cégben sem végez személyes közreműkést, azaz nem vesz ki bért egyik cégből sem. Alkalmazottként több helyen van bejelentve, napi 2-4 órára, ahol járulékot fizetnek utánna.Kérdésem az, ha összesítve meg van a heti 36 órája, kell-e a Bt-ben is járulékot fizetni utánna, illetve ha nincs meg a heti 36 órája elég-e a Bt-be 2 órára bejelenteni és ez után a járulékot fizetni? Köszönöm

aagnes

A válasz engem is érdekelne. Tudtommal a Bt. beltag nem lehet munkaviszonyban.

Adótipp Kft

BT Beltaggal ( aki szerintem képviselő, nem ügyvezető) lehet munkaszerződést kötni? Őt nem csak tagsági jogviszony keretében lehet foglalkoztatni?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink