hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az Ön betegsége nyílt titok orvos és gyógyszerész előtt: így tilthatja ezt

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
2

Mind a háziorvos, mind a kezelőorvos, sőt még a gyógyszerész is megtekintheti, lekérdezheti az egészségügyi ellátásainkról szóló adatokat. Egy parlament elé terjesztett törvénymódosítás révén létrejön az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér, amely az egészségbiztosító jelenlegi adatbázisánál szélesebb körű adatokat fog tárolni. Az alábbiakban részletesen olvashatnak arról, hogy az egészségügyi adataink ismerete ténylegesen segítheti-e a gyógyulásunkat és megtilthatjuk-e annak lekérdezését.

Az egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény alapján az érintett személy (beteg)

– háziorvosa,
– a kezelését végző orvosa, valamint
– a gyógyszerésze

jogosult arra, hogy a magánszemély kötelező egészségbiztosítás terhére igénybevett egészségügyi ellátásainak adatairól tudomást szerezzen. Ezeket az adatokat az egészségbiztosító elektronikus lekérdezés útján biztosítja az említett személyeknek.

Milyen adatokhoz juthat hozzá az orvos vagy a gyógyszerész?

Két korlátozást tartalmaz a fenti jogszabály. Az egyik, hogy a háziorvos csak a hozzá bejelentkezett biztosított adatait ismerheti meg, azaz más beteg adataihoz nem férhet hozzá.

A másik korlátozás a gyógyszerészekre vonatkozik. A gyógyszerész megismerheti a gyógyszerellátásban részesülő biztosított által, a kötelező egészségbiztosítás terhére igénybevett gyógyszereléssel kapcsolatos, egy éven belüli adatokat, de nem férhet hozzá a beteg mentális és viselkedészavarainak kezelésére, valamint a szexuális úton terjedő betegségének kezelésére szolgáló gyógyszerekre vonatkozó adatokhoz.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, hogyan tilthatja meg a magánszemély, hogy az orvosok, gyógyszerészek egy központi rendszerből hozzájuthassanak a személyes egészségügyi adataihoz.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
radics.zsuzsanna

A link nagyon hosszú volt, így nem a linket írtam be, hanem a menűpontokat (azaz sorban milyen lépésekben, melyik menűpont alatt lehet megtalálni a nyomtaványt).

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyugdíjmaximum

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Illetéktörvény

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink