hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Amikor az egyéni vállalkozó mentesül a minimum közterhek fizetése alól

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

A biztosított és többes jogviszonyban nem álló (tehát nem nappali tagozatos diák vagy hallgató és heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal nem rendelkező) egyéni vállalkozót havi minimális adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli. Ugyanakkor az e körbe tartozók esetében is meghatároz a jogszabály olyan időszakokat, amikor mentesülnek az adó- és járulékminimum fizetése alól.

A Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) 46. paragrafusának (2) bekezdése értelmében az egyéni vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után nem köteles a társadalombiztosítási járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatt

1.)  táppénzben, baleseti táppénzben, részesül

2.) csedben, örökbefogadói díjban, részesül

3.) gyedben részesül,

4.) gyermeknevelési támogatásban (gyet) részesül

5.) gyermekgondozást segítő ellátásban (gyes) gyermekek otthongondozási díjában (gyod) vagy ápolási díjban részesül, kivéve, ha ezen  időtartam alatt a vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja,

6.) katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona,

7.) fogvatartott,

8.) ügyvédként, szabadalmi ügyvivőként, közjegyzőként kamarai tagságát, egyéni vállalkozói tevékenységét szünetelteti.

Amennyiben a fenti körülmények a naptári hónap teljes tartamán át nem állnak fenn, a járulékfizetési alsó határ kiszámításánál egy-egy naptári napra a járulékalap harmincad részét kell alapul venni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben megnézzük, mit jelent mindez a gyakorlatban, különös tekintettel az átalányadózó egyéni vállalkozó kötelezettségeit illetően!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink