hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nincs pénze tőkeemelésre? Így szerezhet

  • adozona.hu

Végre lehet-e hajtani a kötelező törzstőke-emelést (500 ezer forintról 3 millió forintra) a ki nem fizetett osztalék, illetve a magánszemély által a vállalkozásnak nyújtott tagi hitel terhére, valamint banki hitel felhasználásával? Betéti társaság kft.-vé való átalakulásánál a meglévő tárgyi eszközöket lehet-e erre a célra (törzstőke-emelés) használni, és ha igen, akkor az eszközök nettó, vagy bruttó értékét kell-e alapul venni? Olvasónk kérdésére Siklós Márta, a LeitnerLeitner adótanácsadója válaszolt.

Magánszemély által a társaságnak nyújtott tagi hitelből van lehetőség törzstőkét emelni, ebben az esetben javasolt a magánszemély követelését nem pénzbeli hozzájárulásként (apportként) átadni a társaság számára. Ekkor a cégbíróságnak fizetendő eljárási illetéken és az ügyvédi díjon felül egyéb adóteher nem merül fel.

Nem javasolt azonban a tagi hitel magánszemély általi elengedése, mivel az társasági adófizetési kötelezettséget és illetékfizetési kötelezettséget keletkeztetne a társaságnál.

Már jóváhagyott, de még ki nem fizetett osztalék terhére szintén van lehetőség törzstőkét emelni, a fent ismertetett megoldást érdemes követni ebben az esetben is (apportálás). Ennél a megoldásnál azonban számolni kell azzal, hogy a törzstőke emelésekor az osztalékkal kapcsolatos személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulást meg kell fizetni, így tehát a társaság könyveiben szereplő osztalékfizetési kötelezettség szja-val és eho-val csökkentett része képezheti a törzstőke-emelés tárgyát.

A banki hitelre vonatkozó kérdést nem tudjuk értelmezni, hiszen nem derül ki pontosan a kérdésből, hogy azt ki venné fel, és milyen módon jutna el a társasághoz.
Átalakulás (társasági formaváltás) keretében az eszközök abban az esetben használhatóak fel a törzstőke rendezésére, ha az átalakulás során választják azt a lehetőséget, hogy az eszközöket és a forrásokat tételesen átértékelik piaci értékre. Ebben az esetben, ha az összevont átértékelési különbözet pozitív (azaz a vagyont felértékelték), akkor ez a különbözet a törzstőkén felüli vagyonba, a tőketartalékba kerülhet.

Tudni kell ugyanakkor, hogy az átalakulás mind társasági jogi, mind pedig számviteli-adójogi szempontból elég bonyolult folyamat és rendkívül költséges is. Az átalakulás kapcsán kötelező könyvvizsgálati kötelezettség áll fenn, valamint a vagyon felértékeléséből adódó értékbecslési költségek is igen jelentősek, így ezt a lépést nem ajánljuk olyan társaság számára, amelynek a minimális tőkekövetelmények teljesítése is kisebb-nagyobb nehézséget okoz.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nagy összegű kölcsön

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink