hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Eva, kata, kiva: kinek, melyiket célszerű választania?

  • Angyal József (okleveles adószakértő)
1

Sokaknak már december végéig dönteni kell (de a katára áttérőknek jövőre évközben is lehet) , milyen adózási formát válasszanak. A választás akkor könnyű, ha egyértelmű. Az én határozott véleményem a következő: kiva még véletlenül se! Hatmilliós alatti bevételnél eva nem! Hatmillió alatti bevételnél, az egyéni vállalkozónak alanyi adómenetességgel a kata gondolkodás nélkül: igen!

Nézzük a részletes indoklást, melyet az adózóna kalkulátorával ellenőrizhet. Az evás alacsony költséghányad mellett előnyös. 6 millió alatti bevételnél a katás kb. kétszer akkora nettó jövedelemhez jut, mint az eva hatálya alatt. A kata után fizetendő havi 50 ezer forint adó 81 300 forint után fizetendő adónak és járuléknak felel meg. Ez azt jelenti, hogy ha egy egyéni vállalkozó csak a garantált bérminimumnak (108 ezer forint) megfelelő vállalkozó kivétet tud kivenni, de emellett nyeresége nincs, akkor is kevesebb adót és járulékot fog fizetni kata-alanyként. Ha nyeresége is képződik, akkor a nyereségalap után nem kell megfizetnie a 10 százalék vállalkozói adót, az osztalék után pedig a 16 százalék szja-t és a 14 százalék ehót. Bár a kata még megérné a 6 millió feletti részre fizetett 40 százalék adóval is, 6 millió felett elveszik az alanyi adómentesség. Ez azt is jelenti, hogy áfa-bevallást kell benyújtani. A levonható áfához nyilván kell tartani a költségszámlákat is.
A kata választásánál két leselkedő veszély van.

Kata, kiva, eva - összehasonlító kalkulátor
Számold ki, melyik éri meg neked!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
A. Tamás

Tisztelt Angyal József ! A vélelmezett munkaviszonynál az a.pont kicsit " fura "
hiszen pont az olyan egyéni vállalkozóknak éri meg igazán akik egyedül vannak.
A másik probléma az előző években a fejlesztési tartalék feloldása, illetve a kisvállalkozói kedvezmény kérdése.Számomra nem egyértelmű a törvény szövege, el kell e számolni áttéréskor, avagy nem.
De a legfontosabb , hogy az ismereteim szerint a KATÁT választóknak nem lesz
meg az egy év "szolgálati idejük " csak a 81300.-Ft és a minimálbér aránya.
Feltéve hogy valaki öt évig KATÁZIK , legalább 1 évet veszít.
Ezek figyelembevételével, kell meghozni a döntést.
Tisztelettel : Arany Tamás

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kézi nyugta adatszolgáltatás 2.0

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Ingatlan-bérbeadás/értékesítés áfája

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Vevő sztornószámla II.

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink