hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az adózási kiskapuk záródnak

  • lapszemle

Automatikusan megosztják majd 2015 végétől kezdve az egyes államok egymás közt az adózásra vonatkozó információkat − írja a szentpétervári G20-csúcson született megállapodásról a napi.hu.

A világ legbefolyásosabb országait és az Európai Uniót összefogó csoport tagjai a pénteken kiadott közlemény szerint kötelezettséget vállalnak arra, hogy az automatikus információcserét teszik az új globális szabvánnyá − vagyis e kötelezettség elvben nem csak rájuk vonatkozna. A G20 szerint be kell zárni azokat a kiskapukat, amelyek segítségével a multinacionális vállalatcsoportok legálisan optimalizálják az adófizetést − azaz, abban az országban róják le a terheket, ahol ezt a legkisebb befizetéssel tehetik meg.

Az adózás, illetve az adóelkerülés kérdése azt követően vált a világgazdaság meghatározó szereplőinek egyik fő témájává, hogy a pénzügyi válság következményeinek leküzdéséért az adófizetőknek is nagy áldozatokat kellett hozniuk, ami viszont az egyes államok költségvetési helyzetének megingásához vezetett − leegyszerűsítve, így lett a bankszektor válságából adósságválság. A húszak mostani előrelépését ez ügyben az tette lehetővé, hogy idén augusztus végén Kína is csatlakozott az adóügyi kölcsönös együttműködésről szóló multilaterális egyezményhez, utolsóként a G20 tagjai közül. (Az OECD és az Európai Tanács égisze alatt még 1988-ban útjára indított egyezményt eddig 56 ország írta alá − Magyarország nincs köztük −, a G20 tagjai a válságkezelés csúcsidőszakában, a 2011-es cannes-i államfői találkozón vállalták, hogy mindannyian csatlakoznak hozzá.)

Az automatikus információcsere részleteit 2014 során kell kidolgozni − szögezte le a húszak közleménye −, a cél az, hogy 2015 végétől működjék a rendszer. A G20 ezzel beverte az első szöget a vállalati adótrükközés koporsójába − kommentálta a hírt a Reutersnek az Oxfam nemzetközi segélyszervezet mexikói részlegének igazgatója, Carlos Zarco −, de nem adott garanciát arra, hogy miként és mikor állítják le a legszegényebb országok kifosztását. A fejlődő országoknak is jelen kell lenniük az adózási szabályok újraírásánál − hangsúlyozta Zarco. (A brit Christian Aid segélyszervezet korábbi becslése szerint évi 160 milliárd dollárnak megfelelő adó megfizetését kerülik el a multik a fejlődő országokban − ez sokkal több annál, mint amit az érintett országok segélyként kapnak.)

Más NGO-szervezetek kifejezetten csalódásuknak adtak hangot amiatt, hogy a G20 nem adott még formálisan helyet a fejlődőknek az adóelkerüléssel foglalkozó OECD-projektekben, illetve emlékeztettek arra, hogy a G8 idén júniusi észak-írországi csúcstalálkozóján az adóparadicsomok ügye is szóba került. Akkor azt is célul tűzték ki, hogy a transzparencia növelésének részeként fel kell deríteni az ilyen helyeken rejtőzködő vagyonok tényleges tulajdonosait; erről a G20 most nem ejtett szót, amit egyes szervezetek visszalépésként értékelnek.

 

 
 

     


 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingyenesen kapott dolgozói részvény értékesítése

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kulturális utalvány_kényelmi díj

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Egyszemélyes kft. ügyvezetése

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink