hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaviszony vagy megbízás, vagy színlelt szerződés. Ne kockáztasson!

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Munkaviszony vagy megbízási jogviszony? Sokan kockáztatnak a több nettó jövedelem reményében. Ám nem érdemes megvárni, amíg az adóhivatal állapítja meg, hogy színlelt a szerződés. Kiszámoltuk és példákkal mutatjuk a különbséget, és azt is, mire figyeljen a munkáltató és a munkavállaló.

Keresőtevékenység folytatása során a foglalkoztatásra több formában is sor kerülhet. A leggyakoribb foglalkoztatási típusba tartozik a munkaviszony és megbízási jogviszony. Ezen két keresőtevékenységnél sokszor felmerül az a kérdés, hogy mire kell figyelemmel lenni a munkaviszonyban illetve a megbízásban való alkalmazás során, továbbá mikor állapítható meg megbízásnál a színlelt szerződésben foglalkoztatás. Alábbi cikkünkben ezekre a kérdésekre adunk választ.

A munkaviszony és a megbízás jogszabályi alapja

A munkaviszonyról és a megbízásról két külön szabály rendelkezik. A munkaviszonyra a 2012. évi I. törvény, azaz a munkatörvénykönyv szabályait kell alkalmazni. A munkatörvénykönyv szigorú, kötelezően alkalmazandó szabályokat határoz meg a munkaviszonyban történő foglalkoztatásra. Ennek keretébe tartozik többek között, hogy a munkaviszonyra vonatkozó munkaszerződést írásba kell foglalni és ezen szerződésnek tartalmaznia kell az alábbiakat:

  • a munkáltató és a munkavállaló személyes adatait,
  • a munkavállaló személyi alapbérét,
  • a munkavállaló munkakörét.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mi a különbség a munkaviszony és megbízási jogviszony között, mi az előnye és melyek a hátrányai az egyiknek és a másiknak!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Eltérő ár fizetési mód alapján

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Építési telek plusz bejáró áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Tulajdoni lap, illeték áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 január
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink