hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mennyibe kerül a magánszemélynek az ingatlan-bérbeadás?

  • Kaffka Margit (LeitnerLeitner)
2

Az egyik leggyakoribb vállalkozási tevékenység a magánszemélyek körében a lakásbérbeadás. Előfordulhat, hogy munkaviszonyból származó jövedelem, nyugdíj vagy akár a rokkantsági ellátás mellett kerül sor lakás bérbeadására. Jelen összefoglalónkban ezen jövedelem közterheinek kölcsönhatására térünk ki (a kereskedelmi szálláshely szolgáltatásból, fizető vendéglátó tevékenységből, illetve termőföld-bérbeadásból származó bevételből keletkező jövedelem kivételével, melyek külön adózó jövedelemnek számítanak).

2011. január 1-jétől az ingatlan bérbeadásából eredő jövedelem már nem elkülönülten, hanem az összevont adóalap részeként, mint önálló tevékenységből származó jövedelem adózik. Ez 2011-ben ténylegesen 20,32 százalékos, majd 2012-ben a jövedelemszint függvényében, havi 202 ezer forint feletti jövedelemre ezzel megegyező, illetve ez alatt a 16 százalékos kedvezményesebb adózási kulcsot jelentett. A nemrég megjelent 2013-as adótörvényeket módosító törvény szerint a szuperbruttósítás 2013. január 1-jétől ténylegesen kivezetésre kerül, így január elsejétől az ingatlan bérbeadásánál is megvalósul az egykulcsos, 16 százalékos adózás, függetlenül a magánszemély jövedelmének mértékétől. Érdemes megjegyezni, hogy az ingatlan bérbeadási tevékenység (amennyiben az nem egyéni vállalkozói formában történik) nem minősül a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak (rokkantsági ellátásnak) folyósítását kizáró keresőtevékenységnek, a nyugdíj pedig adómentes bevétel.

Az összevont adóalap részeként azonban az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem csökkenthető a 2011. január 1-jén, a jövedelemre vonatkozó felső értékhatár nélkül bevezetett családi kedvezménnyel, melyet az adózó év közben önadózóként saját maga negyedévente vagy kifizetőtől származó jövedelem esetén az erre irányuló nyilatkozata alapján az adóelőleg megállapítás során is érvényesíthet. Mivel több eltartott esetén már meglehetősen jelentős a családi kedvezmény összege, érdemes elgondolkodni azon is, hogy egy meglévő vállalkozásból több gyerek esetén bérleti díj jogcímen keresztül lehetséges-e a jövedelmet kivenni, hiszen a megfelelő értékhatárok betartásával ez a jövedelem akár szja- és eho-mentes is lehet.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)

Egy 88 éves néninek szeretnék segíteni,aki adóazonosítóval bíró nyugdíjas,és szeretné a lakást magánszemélynek bérbeadni,amelynek ő a szerződés szerinti haszonélvezője.
A bérleti díj 45.000Ft, a közüzemi és közös költség cca 30.000ft lenne,mert továbbra is ezek a nevén maradnak.
Mennyi adót kellene fizetnie,és azt milyen számlára ?
Válaszukat előre is köszönöm a nevében is.
Üdv.T.László

angyaladó

A 14% ehot nem lehet költségként elszámolni, mivel azt a magánszemély jövedelméből kell levonni. Költséget csak bevétellel szemben lehet elszámolni, jövedelemmel szemben nem! Ez a téves informácia a NAV tájékoztatójából ered, de a NAV tévesen értelmezi a jogszabályt.
Bevétel - Költség = Jövedelem. A jövedelmet terhelő levonások: szja, 14% eho, 10% nyugdíjjárulék, stb. nem számolható el költségként.
Angyal József okleveles adószakértő

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozások meghatározása

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink