hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megszűnő munkaviszony: így érvényesíthető a négygyermekes anyák szja-kedvezménye

  • adozona.hu

A munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése alapján a munkavállalónak kifizetett összegre nem vonatkozik az Szja tv. 29/D § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott korlátozás, és az ily módon teljesített kifizetés egészére érvényesíthető a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye – áll a 2020/2. Adózási kérdésben a nav.gov-hun.

Az Szja tv. 29/D § (2) bekezdése tartalmazza azon jövedelmeket, amelyekkel összefüggésben a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezményére jogosult magánszemély érvényesítheti ezt a kedvezményt.

A négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye a kedvezményre jogosult magánszemély által a jogosultsági időszakban megszerzett (munkaviszonyból származó jövedelem esetén a jogosultsági időszakra elszámolt), az összevont adóalapba tartozó, bérnek minősülő jövedelme, nem önálló tevékenységből származó jövedelmeinek összege. Nem érvényesíthető azonban a kedvezmény a munkaviszony megszüntetésére tekintettel kapott végkielégítés törvényben előírt mértéket meghaladó összegére [Szja tv. 29/D § (2) bekezdés a) és b) pontja].

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 77. § (1) bekezdésében foglalt tételes felsorolás értelmében a munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya

a) a munkáltató felmondása,

b) a munkáltató jogutód nélküli megszűnése vagy

c) a 63. § (1) bekezdés d) pontja [ha a munkaviszony amiatt szűnik meg, mert a gazdasági egységet átvevő munkáltató a jogügylet vagy jogszabály rendelkezése alapján nem az Mt. hatálya alá tartozik]

alapján szűnik meg.

Ha tehát a munkáltató közös megegyezéssel szünteti meg a munkavállaló munkaviszonyát, akkor a munkavállalónak nem jár végkielégítés. A munkáltató a kollektív szerződésben rendelkezhet úgy, hogy a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésére tekintettel végkielégítés és felmentési bér címén teljesít kifizetést a munkavállalóknak, ezek a kifizetések azonban nem felelnek meg a végkielégítés Mt. szerinti meghatározásának.

Mindezekre tekintettel a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése alapján a munkavállalónak kifizetett összegre nem vonatkozik az Szja tv. 29/D § (2) bekezdés b) pontjában meghatározott korlátozás, és az ily módon teljesített kifizetés egészére érvényesíthető a négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye.

Ez azt is jelenti, hogy a felmentési időre kifizetett távolléti díjjal, a kollektív szerződés szerinti felmentési bérrel összefüggésben is igénybe vehető a kedvezmény – olvasható a NAV honlapján.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Milyen övtj-kód coach tv-ben való szereplése

Lepsényi Mária

adószakértő

Energiaköltség elszámolása 2.

Lepsényi Mária

adószakértő

Törzstőke

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink