hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Magánszálláshely-szolgáltatás számlája: kell-e ellenőrizni a szállásadót?

  • adozona.hu

Országos bolthálózattal rendelkező társaság a booking.com-on keresztül foglal szállást munkavállalóinak Magyarországon 1–2 éjszakára. Meddig terjed a cég kötelezettsége, felelőssége a szálláshelyadó ellenőrzése tekintetében, ha a számla átadásakor, a számla szövegéből derül ki, hogy a szállásadó adószámos magánszemélyként magánszálláshely-szolgáltató? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Juhász Péter jogász-adószakértő, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. munkatársa válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Országos bolthálózattal rendelkező cégünk Bookingon keresztül foglal munkavállalóinak szállást Magyarországon, 1–2 éjszakára. A számla átadásakor derült ki a számla szövegéből, hogy a szállásadó adószámos magánszemélyként magánszálláshely-szolgáltató. Van-e a vállalkozásnak szja-levonási kötelezettsége? Ha tételes adózást választott (ami persze nem derül ki a számlából), akkor van-e szja-fizetési kötelezettsége a számlát befogadó félnek? Mivel bizonyítható például egy adóellenőrzés során, hogy nem volt köteles levonni az szja-t? Kell-e nyilatkoztatnia a szállásadót? Mi a helyzet akkor, ha a számlán szálláshely-szolgáltatás szerepel, és van rajta egy egyéni vállalkozói adószám is, de a tevékenységek közt nem szerepel a szálláshely-szolgáltatás? Kell-e a cégnek vizsgálnia, hogy egyéni vállalkozás keretében végzi-e a tevékenységét vagy nem? Meddig terjed a cég kötelezettsége, felelőssége a szálláshelyadó ellenőrzése tekintetében?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Elöljáróban szeretném felhívni szíves figyelmét arra, hogy egzakt választ csak a tényállás teljeskörű ismeretében áll módunkban adni.

Az Szja tv. 46. § (1) bekezdése szerint eltérő rendelkezés hiányában az összevont adóalap adóját, valamint a vállalkozói személyi jövedelemadót – az adóbevallásban történő utólagos elszámolással – adóelőlegként kell megfizetni. Ugyanezen § (3) bekezdése szerint, ha az a bevétel, amelyből az összevont adóalapba tartozó jövedelmet kell megállapítani, kifizetőtől származik – a (4) bekezdésben foglaltak figyelembevételével – az adóelőleget a kifizető állapítja meg (a továbbiakban: adóelőleg-megállapításra kötelezett kifizető).

A fizetővendéglátásból származó jövedelem nem az összevont adóalapba tartozik, így azután adóelőleg-levonás nem merül fel.

Tekintettel ugyanakkor arra, hogy a főszabály a kifizetői adólevonás, a kifizetőnek kell igazolnia azt, hogy a kifizetett bevételből nem kellett adóelőleget levonnia, ezért célszerű a kifizetést megelőzően a szolgáltatást nyújtó magánszemély jogállásáról meggyőződni, erről tőle nyilatkozatot kérni.

Az Szja tv. fent hivatkozott §-ának (4) bekezdés b) pontja szerint a kifizetőnek nem kell adóelőleget megállapítania a vállalkozói bevételből, ha az egyéni vállalkozó az e bevételéről kiállított bizonylatán feltünteti az egyéni vállalkozói jogállását bizonyító közokirat számát. Ebben az esetben álláspontom szerint a kifizető nem köteles tovább vizsgálni, hogy például melyek a kérdéses egyéni vállalkozó bejelentett tevékenységei.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingyenesen kapott dolgozói részvény értékesítése

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kulturális utalvány_kényelmi díj

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Egyszemélyes kft. ügyvezetése

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink