hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így kell figyelembe venni a költségnyilatkozatot

  • adozona.hu

Hogyan lehet nyilatkozni a költségek tételes levonásáról, illetve milyen költséghányadot kell figyelembe vennie a kifizetőnek nyilatkozat hiányában? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy magánszemély és egy kifizető között egy szerződés jön létre, melyben a munka ellenértéke, vagyis a megbízási díj 1000 forint, a felhasználásra pedig a felek 6000 forint díjban egyeznek meg. A magánszemély 50 százalékos költségnyilatkozatot ad le. Mondhatja-e azt, hogy a felhasználással kapcsolatban nem keletkezett költsége, és a teljes költséget a megbízási díjból érvényesíti? Ez esetben a felhasználási díj adóját 6000 forintból vonnánk, és a megbízási díj adó-, illetve járulékalapja pedig csak 500 forint lenne. Vagy pedig mindkét tételnek kell vennem az 50 százalékát, és nem lehet külön megjelölni?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az Szja tv. 47. § (2) bekezdése értelmében az adóelőleg megállapításához előírt nyilatkozatban a magánszemély a megbízási díj 50 százalékáig, a költségtérítésként kapott összeg 100 százalékáig nyilatkozhat a költségek tételes levonásáról, vagy ha nem nyilatkozik, a kifizető 10 százalék költséghányadot vesz figyelembe.

A tételes elszámolásra tett nyilatkozat szerinti összeg az adóbevallásban annyiban vehető figyelembe, amennyiben annak igazolására a magánszemély rendelkezik a törvényben költségként elismert kiadásokról a nevére szóló bizonylatokkal.

Fontos szabály, hogy ha a költségnyilatkozat alapján az adóelőlegnél levont költség meghaladja majd az adóbevallásban igazoltan elszámolt tényleges költséget, akkor a költségkülönbözet 39 százalékát, valamint az emiatt mutatkozó adóbefizetési különbözet 12 százalékát különbözeti bírságként az adóévre vonatkozó bevallásban külön kötelezettségként kell a magánszemélynek feltüntetnie, és a személyijövedelemadó-fizetési kötelezettség szerint kell megfizetnie [Szja tv. 48. § (4) bekezdés].

Nem kell e rendelkezést alkalmazni, ha a költségkülönbözet az adóelőleg megállapításánál figyelembe vett költség összegének 5 százalékát, a befizetési különbözet a 10 ezer forintot nem haladja meg [Szja tv. 48. § (4) bekezdés].

Amennyiben az adóelőleg alapja a 10 százalék költséghányad levonásával került megállapításra (jelen esetben tehát 7000x0,9=6300 Ft), a magánszemély választhatja, hogy az adóbevallásában a törvényben költségként elismert kiadásokról a nevére szóló bizonylatokkal igazolt tényleges költséget érvényesíti, mely esetben a túlvont adóelőleget visszakapja.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink