hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kifizetői adóelőleg-levonás: a legfontosabb tudnivalók

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A 2108-as bevallás közelgő határidejére tekintettel cikkünkben összefoglaltuk a kifizetői adóelőleg-levonásra vonatkozó legfontosabb tudnivalókat.

A magánszemély bevételéből, ha kifizetőtől származik és abból az összevont adóalapba tartozó jövedelmet kell megállapítani, az adóelőleget a kifizetőnek kell megállapítania, levonnia, befizetnie, és a ’08-as nyomtatványon, elektronikus úton bevallania a kifizetést követő hónap 12-éig [Szja tv. 46. § (3) bekezdés, Art. 50. §].

Nem terheli adóelőleg

» a nyugdíj-előtakarékossági számla terhére teljesített nem-nyugdíj szolgáltatás esetében megállapított adóalapot,

» az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár által a magánszemély egyéni számláján jóváírt adóköteles összeget, ha az egyéb jövedelemnek minősül,

» az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár egyéb jövedelemnek minősülő célzott szolgáltatását,

» a jövedelemszerzés helye szerint olyan államból származó jövedelmet, amellyel nincs Magyarországnak a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye.

Rendelje meg webáruházunkban most 10% kiadói kedvezménnyel "Adómegtakarítási lehetőségek" című kiadványunkat!
Kiadványunkban arra vállalkoztunk, hogy hasznos tanácsokkal mutassuk be az egyes adócsökkentést eredményező ügyleteket és eljárásokat. Ügyelve arra, hogy a felkínált lehetőségek és javaslatok mindig megfeleljenek a jogszabályok szellemiségének.

E jövedelmek adóját a magánszemély az adóbevallásban állapítja meg, és az adóbevallás benyújtására nyitva álló határidőig fizeti meg [Szja tv. 46. § (2) bekezdés].

A kifizetőnek a számlát adó magánszemély (ideértve az „adószámos” magánszemélyt is) számára kifizetett, valamint a felvásárlási jegy alapján kifizetett bevételből is kell adóelőleget megállapítania és levonnia, kivéve, ha a kifizetést igazoltan egyéni vállalkozó vagy őstermelő magánszemély részére teljesíti. Ilyen esetben akkor mellőzhető az előleglevonás, ha az egyéni vállalkozó az e bevételéről kiállított bizonylatán feltünteti az egyéni vállalkozói jogállását bizonyító közokirat számát, illetve, ha az őstermelő magánszemély legkésőbb a kifizetéskor igazolja a jogállását (de a kifizetőnek az ilyen őstermelői kifizetéseket is fel kell tüntetnie a ’08-as bevallásban) [Szja tv. 46. § (4) bekezdés]. Az e bevételekből megállapított jövedelem után a magánszemélynek kell adóelőleget fizetnie.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a többi szabályt!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ösztöndíj/versenykiírás és díjazás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kft. ingatlan (iroda) megvétele tulajdonos által

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bt. eladása osztatlan közös üzlettel – elővételi jog II.

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink