hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ilyen feltételekkel nyújthat kölcsönt kft. a tagoknak

  • adozona.hu

A három tulajdonos szeretne a kft.-től kölcsönt felvenni, csak nincsenek tisztában azzal, hogy ezt milyen feltételek mellett tehetik meg. Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: egy kft.-nek van 3 tulajdonosa, ebből 2 tulajdonos alkalmazotti jogviszonyban dolgozik, a harmadik pedig csak tag. Mindhárman szeretnének kölcsönt kérni a kft.-től. Milyen feltételekkel kaphatnak kölcsönt a kft.-től?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Mindhárman kaphatnak kölcsönt, amelynek feltételeit (kamat, törlesztés, lejárat stb.) célszerű szerződésben rögzíteni.

Adózás

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) szerint azt a vagyoni értéket – kapott hitelt, kölcsönt –, amelyet a magánszemély köteles visszaszolgáltatni, megfizetni, a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni, vagyis önmagában a kölcsönként felvett összeg nem adóköteles [szja-törvény 7. § (1) bekezdés c) pont].

Rendelje meg most 15% kiadói kedvezménnyel az Adó 2021 különszámot!
Megjelent a HVG szokásos Adó különszáma, ezúttal 11 adótörvénnyel, bennük kiemelve a 2020-as évközi, a 2021. január 1-jei, illetve az azt követő változásokkal. A kommentárokat – amelyek részletezik a helyi adó, az illetékek és a számvitel módosításait is – Andersen Consulting adótanácsadó cég munkatársainak és más adószakértőknek a közreműködésével ismertetjük.
Részletek >>

Ugyanakkor, ha a kifizető (a kft.) a fennálló tartozásra nem számít fel legalább a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértékének megfelelő kamatot (vagy ha bizonyítja, hogy a szokásos piaci kamat alacsonyabb, legalább annak megfelelő kamatot), kamatkedvezményből származó jövedelem keletkezik.

A kamatkedvezményből származó jövedelem az előbbi mértékkel kiszámított kamatnak az a része, amely meghaladja az adott tartozás után a kifizetőt (a kft.-t ténylegesen megillető kamatot. Ezt a kamatkedvezményt a fennálló tartozás összegére vetítve kell kiszámítani és megfizetni (szja-törvény 72. §).

A kamatkedvezményből származó jövedelem után a magánszemélynek nincs adókötelezettsége, viszont a kifizetőnek a kamatkedvezmény 1,18-szorosa után 15 százalék szja-t és 15,5 százalék szochot kell fizetnie. Az adót és a szochot adóévenként, az adóév utolsó napjára – ha a követelés az adóévben megszűnt, akkor a megszűnés napjára – kell megállapítani és a kötelezettség hónapját követő hónap 12-éig kell megfizetni, illetve eddig kell a 08-as nyomtatványon bevallani.

Fontos kivétel azonban, hogy nem kell kamatkedvezmény miatt adókötelezettséget megállapítani a folyósítás évét megelőző négy évben lakáscélú hitelként folyósított összegekkel együtt a 10 millió forint összeget meg nem haladó összegű, ugyanazon magánszemélynek nyújtott kamatmentes vagy kedvezményes kamattal adott kölcsön esetében akkor, ha azt a munkáltató a munkavállalójának hitelintézet vagy a Magyar Államkincstár útján, annak igazolása alapján saját lakás építéséhez, építtetéséhez, vásárlásához, bővítéséhez, korszerűsítéséhez, akadálymentesítéséhez, vagy bármely említett célra hitelintézettől vagy korábbi munkáltatótól felvett hitel visszafizetéséhez, törlesztéséhez nyújtotta [szja-törvény 72. § (4) bekezdés f) pont].

A kérdezett estben ez a rendelkezés csak a kft.-vel munkaviszonyban álló tagok esetében alkalmazható.

A rendelkezés alkalmazásában az egyes fogalmak értelmezése a következő [szja-törvény 72. § (5) bekezdés]:

♦ lakás vásárlása: a belföldön fekvő lakás tulajdonjogának és a lakáshoz kapcsolódó földhasználati jognak adásvétel vagy más visszterhes szerződés keretében történő megszerzése (ideértve a lakás zártvégű lízingbe vételét is);

lakás bővítése: a lakás alapterületének legalább egy lakószobával történő bővítését eredményező növelése;

korszerűsítés: a lakás komfortfokozatának növelése céljából víz-, csatorna-, elektromos-, gázközmű bevezetése, belső hálózatának kiépítése, fürdőszoba létesítése olyan lakásban, ahol még ilyen helyiség nincs, megfelelő beltéri légállapoti és használati meleg vizet biztosító épülettechnikai rendszer kialakítása vagy cseréje, beleértve a megújuló energiaforrások (például napenergia) alkalmazását is, az épület szigetelése, beleértve a hő-, hang-, vízszigetelési munkálatokat, a külső nyílászárók energiatakarékos cseréje, tető cseréje, felújítása, szigetelése, a korszerűsítés része az ehhez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés közvetlen költségeinek 20 százalékáig;

akadálymentesítés: a mozgáskorlátozott személy fogyatékossága jellegéből fakadó, a lakáshasználattal összefüggő életvitel nehézségeit csökkentő, a rendeltetésszerű használatot biztosító műszaki akadálymentesítési munkák elvégzése új lakóépületen vagy új lakáson, meglévő lakóépületen vagy használt lakáson;

lakószoba: legalább egy 2 méter széles – ajtó és ablak nélküli – falfelülettel is rendelkező lakóhelyiség (e rendelkezés alkalmazásában nem minősül lakószobának az a lakóhelyiség, amelynek hasznos alapterülete nem haladja meg a 8 négyzetmétert; a 8 négyzetméternél nagyobb, de 12 négyzetmétert meg nem haladó lakóhelyiségek esetében két ilyen lakóhelyiség egy lakószobaként vehető csak a kft.-vel munkaviszonyban álló tagok esetében figyelembe).

A 10 millió forint összeghatár szempontjából a 2019. január 1-jét követően nyújtott lakáscélú hiteleket kell figyelembe venni [szja-törvény 96. § (2) bekezdés].

Ugyancsak a kft.-vel munkaviszonyban álló tagok esetében szintén nem kell kamatkedvezményt megállapítani az olyan kamatmentes vagy kedvezményes kamattal adott munkabérelőleg esetén, amelynek folyósítása legfeljebb hathavi visszafizetési kötelezettség mellett, legfeljebb a folyósítás napján érvényes minimálbér havi összegének ötszörösét meg nem haladó értékben történik azzal, hogy ha a munkáltató az általa az előzőek szerint folyósított munkabérelőleg visszafizetése előtt újabb munkabérelőleget folyósít, arra ez a rendelkezés nem alkalmazható [szja-törvény 72. § (4) bekezdés g) pont].

A munkaviszonyban nem álló tag esetében két lehetőség van:

legalább a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt mértékének megfelelő kamat (vagy ha bizonyítja, hogy a szokásos piaci kamat alacsonyabb, legalább annak megfelelő kamat) felszámítása, vagy
 a kamatkedvezményre előírt kötelezettség teljesítése.

Fontos! Ha a kölcsönt, vagy annak egy részét utóbb a kft. elengedi, az elengedett tartozást a magánszemélynek a kft-vel fennálló jogviszonyából származó adóköteles jövedelmeként kell figyelembe venni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Telephely az iparűzési adóban

Szipszer Tamás

adószakértő

Sportolói adomány vagy szponzoráció

Szipszer Tamás

adószakértő

Közhasznú bevétel adómentessége

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink