hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így adhat lakástámogatást cég a tulajdonosának

  • adozona.hu

Egyszemélyes kft. a tulajdonosának, aki egyúttal munkavállaló is, szeretne adómentes munkáltatói lakástámogatást adni. Megteheti-e? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdést a következőkben ecsetelte olvasónk: „Szeretném állásfoglalását kérni és ha lehet, törvényi jelöléseket is az alábbi cafetéria témában: munkáltató lakástámogatásról van szó. A család (2 szülő, 3 gyerek és a negyedik útban van) , szeretne munkáltatói lakástámogatást igénybe venni: akár az 5 évenkénti 5 millió forintot a ház vásárlásához, vagy ahhoz felveendő hitel törlesztéséhez. Apuka a 40 órás munkaviszonya mellett saját egyszemélyes kft.-ben munkaviszonyban dolgozik. A lakástámogatást a kft.-ben venné fel. A Ptk. megengedi a munkaviszonyban történő munkavégzést. Van-e valamilyen kizáró ok a lakástámogatásra a kft.-ből? (Az egyszemélyes kft. szerintem egy speciális vállalkozási forma.) A 40 órás munkahelyén csak a 8000 forintos étkezési hozzájárulást kapja, más cafetéria elemet nem. A kft.-ben jelenleg semmilyen cafetériát nem kap. Mire kell még tekintettel lenni? Megosztható-e a lakástámogatás 5 éves kerete: például 2 millió forint támogatás lakásvásárláshoz és azt követően 5 éven belül hiteltörlesztéshez a 3 millió forint?”

Szakértőnk válaszában mindenek előtt a jogszabályi helyekre hivatkozott. Az adómentes munkáltatói lakáscélú támogatásra – többek között a lakáscélú hitel törlesztésére – vonatkozó előírásokat a személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvény 1. számú mellékletének 2.7. és 9.3. alpontja, valamint a 15/2014. (VI. 3.) NGM rendelet tartalmazza. Ennek lényege röviden a következő:

Az adómentes támogatás adóévenként olyan összegben adható, amelyre vonatkozóan

– a folyósított összeg a megelőző négy évben ilyenként folyósított összegekkel együtt (több munkáltató esetén is) nem haladja meg az 5 millió forintot, és összességében nem haladja meg a lakás vételárának 30 százalékát, és

– a lakás szobaszáma a beköltözők létszáma alapján nem haladja meg a lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001. (I. 31.) kormányrendeletben meghatározott méltányolható lakásigény mértékét.

A támogatást egyszemélyes kft. is adhatja a saját tulajdonosának, ha ő vele a munka törvénykönyve (Mt.) szerinti munkaviszonyban áll, függetlenül attól, hogy egyébként milyen béren kívüli (cafeteria) juttatásokban részesíti. Arra azonban tekintettel kell lenni, hogy az Mt. szerinti munkaviszony kötelező eleme a jogszabályokban előírt munkabér, amelyet pénzben kell fizetni.

A folyósítás a vételár kiegyenlítésére, illetve a felvett lakáscélú bankhitel törlesztésére részletekben is történhet.

Fontos, hogy az adómentes lakáscélú támogatást egy bank (esetleg a Kincstár) közreműködésével lehet adni, amelynek során az ügylet szereplőinek (a kft. mint munkáltató, a munkavállaló és a bank/Kincstár) minden tekintetben a hivatkozott szabályozás szerint kell eljárniuk. Erre tekintettel célszerű egy bankot (vagy a Kincstárt) felkeresni, amely vállalja a támogatás lebonyolítását, és ennek során a további konkrét tudnivalókról és teendőkről is részletes tájékoztatást ad.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Közhatalmi tevékenység díjának továbbhárítása – Áfa 2

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Fővárosi ipa-mentesség

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink