hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Házi szörpöt, lekvárt, savanyúságot árulna? Ezt kell tudni az adózásról

  • Lepsényi Mária adószakértő

A különböző piacokon, vásárokon, a közutakon, a családi házak kapujánál egyre gyakrabban találkozhatunk a házi készítésű lekvárok, szörpök, savanyúságok, valamint a háztartásban felesleges zöldségek és gyümölcsök, virágok árusításával. Cikkünkben összefoglaljuk, milyen adózási szabályokkal érdemes tisztában lenniük a kertjük kincseit árusítóknak.

Feltételezhető, hogy a zöldség- és a gyümölcsfelesleg, vagy az előállított savanyúság, lekvár és szörp alapanyaga a saját gazdaságban, azaz a kertben termett. Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy ezeket a finomságokat őstermelői igazolvány birtokában érdemes értékesíteni, melynek kiadásában a helyi falugazdász is közreműködik.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) 6. számú mellékletének I. pontjában foglaltak szerint mezőgazdasági őstermelői tevékenységnek minősül

– a saját gazdaságban történő növénytermelés, ültetvénytelepítés, állattenyésztés, termékfeldolgozás, ha az a saját gazdaságban előállított alapanyag felhasználásával történik,

– a saját gazdaságban egyes mezőgazdasági termékek jogszabályba nem ütköző gyűjtése,

– a saját tulajdonú földterületen végzett erdőgazdálkodás, mindezekre nézve akkor, ha az előállított termék vagy a tevékenység az e melléklet II. pontjában felsoroltak valamelyikébe beletartozik.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben bemutatjuk, miért előnyös kiváltani az őstermelői igazolványt, és miért nemes gesztus, de helytelen gyakorlat a becsületkassza.

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Transzferár-nyilvántartás piaci adatainak a frissítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Motor bérbeadása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Art. 225. § értelmezése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink