hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezeket mérlegelje a vállalkozói osztalékalap csökkentésénél!

  • adozona.hu

Ingatlanbeszerzésről, arra fizetett illetékről és felújítási költségekről kérdezte olvasónk, hogy csökkenhető-e velük a vállalkozói osztalékalap. Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.

A kérdés teljes terjedelmében így szólt: „Egyéni vállalkozó 2013. évben beszerzett ingatlant (üzlet). A 2013. évi adóbevallásában az ingatlan nettó értékét (még el nem számolt értékcsökkenés) osztalékalap-csökkentő tételként figyelembe vettük. A 2014. évben fizette ki a NAV határozat alapján az illetéket, ami ugye a bekerülési ár része. Jól gondolom, hogy erre (illetékre) nem tudja érvényesíteni a fenti osztalékalap-csökkentő tételt 2014-ben? Ugyanezen ingatlan vonatkozásában, ha felújítási munkákat végzett 2014-ben és az a bekerülési ár részét képezi, akkor az osztalékalap-csökkentésnél a felújítási részre eső még el nem számolt értékcsökkenés érvényesíthető?”

A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja tv.) 49/C § (6) bekezdés a) pontja alapján, ha az értékcsökkenési leírást az egyéni vállalkozó 2013-ban kezdte el, az adózás utáni vállalkozói jövedelmét helyesen csökkentette a tárgyi eszköz (üzlet) értékéből az adóévben elszámolt értékcsökkenési leírást meghaladó összeggel – hivatkozott a jogszabályra Surányi Imréné. A szja tv. 3. § 54. pontja és 11. számú mellékletének II./2./c) pontja és értelmében az értékcsökkenés alapjába fő szabályként az üzembe helyezésig felmerült kiadások vehetőek figyelembe. Az utóbb – 2014-ben – felmerült illeték tehát nem része az értékcsökkenés alapjának, ugyanakkor a szja tv. 3. § 11. számú mellékletének I./11. pontja szerint elszámolható költség 2014-ben (ami azt jelenti, hogy ez által lényegében csökkenti a vállalkozói jövedelmet).

A 2014-ben felmerült felújítási költség értelemszerűen szintén nem része a 2013-ban figyelembe vett értékcsökkenési-alapnak, ugyanakkor a szja tv. 11. számú mellékletének II./2./d) pontja alapján az egyéni vállalkozó választása szerint

–        vagy a felmerülés évében elszámolható költség (ami azt jelenti, hogy ez által lényegében csökkenti a vállalkozói jövedelmet);
–        vagy az értékcsökkenési leírás alapját növeli (mely esetre viszont a szja tv. szja tv. 49/C § (6) bekezdés a) pontja nem vonatkozik).

Véleményem szerint a választásnál azt célszerű megfontolni, hogy az egyösszegű elszámolás miatt esetleg keletkező veszteség az elhatárolás hatályos szabályainak figyelembe vételével (a vállalkozói adóalap 50 százalékáig legkésőbb a 2025. évben elszámolható-e) [szja tv. 49/B § (7) bekezdés; 84/ZS § (6) bekezdés].

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Milyen övtj-kód coach tv-ben való szereplése

Lepsényi Mária

adószakértő

Energiaköltség elszámolása 2.

Lepsényi Mária

adószakértő

Törzstőke

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink