hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így vállalhatja át egyszemélyes kft. a tulajdonosa kölcsöntartozását

  • adozona.hu

Egyszemélyes kft. tulajdonosa 2008-ban mint magánszemély, kölcsönszerződést kötött egy másik magánszeméllyel. Fizetési probléma miatt szerződésmódosításra kerül sor, ahol a kft. készfizető kezességet vállal a magánszemély helyett, és a kft. fizeti tovább a kölcsön részleteit. Helyes-e ez a fajta eljárási mód, és ha igen, milyen adóvonzata lehet a magánszemély tulajdonosnak, illetve a kft.-nek? – kérdezte olvasónk. Magos Zoltánné, adószakértő válaszolt.

A kezesség jogintézményét a Polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) XXI. cím LX. fejezete tartalmazza. A kérdésben leírt eset, amelyben az adós magánszemély helyett a kft. fizetné meg a tartozás fennmaradó részét, inkább a tartozásátvállalás fogalmát testesíti meg. A Ptk. XXX. fejezete szerint „ha a kötelezett és a jogosult megállapodik egy harmadik személlyel (e fejezet alkalmazásában: átvállaló) abban, hogy az a kötelezettnek a jogosulttal szemben fennálló kötelezettségét átvállalja, a jogosult a szolgáltatást kizárólag az átvállalótól követelheti”. Mindez inkább jogi kérdés, így a szerződéskötés előtt javasolt jogásszal egyeztetni.

Adózási kérdésben a következőket kell megvizsgálni. A személyi jövedelemadóról (szja)  szóló 1995. évi CXVII. törvény 4. paragrafusának (2) bekezdése szerint „bevétel a magánszemély által bármely jogcímen és bármely formában – pénzben ... és/vagy nem pénzben – mástól megszerzett vagyoni érték. Nem pénzben megszerzett bevételnek minősül különösen… az elengedett, átvállalt tartozás, a magánszemély helyett teljesített kiadás, befizetés.

Az 5. paragrafus (3) bekezdése szerint „elengedett kötelezettség és más által átvállalt tartozás esetében a bevétel a magánszemély megszűnt kötelezettségének, illetve megszűnt tartozásának összege. A magánszemély javára vagy érdekében teljesített kiadás esetében a bevétel a kiadás teljes összege.

A bevétel megszerzésének időpontja elengedett kötelezettség és átvállalt tartozás esetében az a nap, amelyen az adóalany kötelezettsége, illetve tartozása megszűnt [9. § (2) e) bekezdés].

A 2. paragrafus (6) bekezdése szerint a Magyarországon adóztatható bevétel adókötelezettségének jogcímét e törvény szerint kell megállapítani, és az adókötelezettségeket (ideértve a jövedelem megállapítását is) ennek megfelelően kell teljesíteni. A jogcím meghatározásánál a felek (a magánszemély és a bevételt juttató személy, valamint az említett személyek és más személy) között egyébként fennálló jogviszonyt és a szerzés körülményeit kell figyelembe venni.

A magánszemély tartozásának a kft. által történő megfizetésével keletkezett jövedelem esetén vizsgálandó, hogy a kft. és az eredeti adós magánszemély között fennáll-e jogviszony, illetőleg, hogy az átvállalt tartozás a magánszemélynél e jogviszonyára való tekintettel történik-e. Ennek függvénye, hogy nem önálló tevékenységből származó jövedelemként adózik, vagy egyéb jövedelemként. Nem önálló tevékenységből származó jövedelem a társas vállalkozás magánszemély tagjának személyes közreműködésekor őt megillető javadalmazás. A 25. paragrafus szerint nem önálló tevékenységből származó bevétel minden olyan bevétel, amelyet a magánszemély e tevékenységével összefüggésben, vagy egyébként az e tevékenysége alapjául szolgáló jogviszonyára tekintettel megszerez.

Ugyanakkor egyéb jövedelemként adózik minden olyan bevétel, amelynek adókötelezettségére a szja-törvény eltérő rendelkezést nem tartalmaz. Egyéb jövedelem különösen a törvény eltérő rendelkezésének hiányában a társas vállalkozás tagja által az e jogviszonyára tekintettel megszerzett vagyoni érték, azzal, hogy a bevételnek nem része a megszerzése érdekében a magánszemély által viselt, szabályszerűen igazolt kiadás.

Szakértőnk hozzátette: konkrét választ az eset minden körülményét és dokumentumát átvizsgálva lehet adni a kérdésre.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ajándék kupon

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Unión kívüli szolgáltatás

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink