hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozók, figyelem! Fontos adózási határidő közeleg

  • Lepsényi Mária adószakértő

Október 12-éig ismét adóelőleget kell fizetniük az egyéni vállalkozóknak. Cikkünkben részletezzük a vállalkozói jövedelem, az átalányban megállapított jövedelem esetén alkalmazandó, valamint a vállalkozói kivét utáni adóelőleg-szabályokat, a fiatal gazdák támogatására vonatkozó tudnivalókat, illetve a 2019. évi változásokat.

Vállalkozói jövedelem szerinti adózók adóelőlege

A vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó vállalkozói bevétele esetében az adóelőleg alapja az adóévben a negyedév végéig megszerzett összes vállalkozói bevétel alapján meghatározott vállalkozói adóalap (szja-törvény 47. § (1) bekezdése).

A bevételt csökkentő kedvezmények már év közben figyelembe vehetők az adóelőleg összegének megállapításakor, ami például a kisvállalkozói kedvezmény érvényesítését jelenti az újonnan beszerzett, a vállalkozói tevékenységet közvetlenül szolgáló, kizárólag üzleti célt szolgáló tárgyi eszközök esetében.

A bevétellel szemben elszámolható költségek az szja-törvény 11. számú mellékletében foglaltak szerint számolhatók el.

A bevételnek a költségeket meghaladó része minősül jövedelemnek, melyből levonható az előző év(ek)ről áthozott és elhatárolt veszteség a jövedelem 50 százalékáig.

Az ily módon megállapított összeget kell vállalkozói adóalapnak tekinteni, mely után az adó mértéke 9 százalék.

A megállapított adó összege csökkenthető a kisvállalkozói adókedvezmény címén levonható összeggel (szja-törvény 13. számú melléklete).

A 2016. december 31-ét követően megkötött hitelszerződések esetében a kamat összege adókedvezményként érvényesíthető (e hitelek tekintetében megszűnt a 6 millió forint korlát az adókedvezmény érvényesítésekor), viszont a 2017. január elsejét megelőzően kötött szerződések esetében azonban még vannak korlátok.

A kisvállalkozói adókedvezmény azzal a korlátozással érvényesíthető, hogy a csökkentés mértéke nem lehet több a vállalkozói személyi jövedelemadó 70 százalékánál.

Az adózónak vállalkozói osztalékalapot csak az éves bevallás benyújtásakor kell levezetnie, és a vállalkozói osztalékalap után fizetendő szja-t és ehót is ekkor kell megfizetnie azzal, hogy az ehofizetési kötelezettség megállapításánál a 450 ezer forintos felső határra is figyelemmel kell majd lenni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a vállalkozói kivét utáni adóelőlegre, a jövedelmét átalányban megállapító egyéni vállalkozó adóelőlegére, a fiatal gazdák támogatására vonatkozó szabályokat, illetve a 2019. évi kapcsolódó törvénymódosítást.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hipa – egyszerűsített adómegállapítás

Szipszer Tamás

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja

Szipszer Tamás

adószakértő

Pályázat, áfa-visszaigénylés

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink