hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozói bankszámláról átutalható-e saját számlára a pénz?

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozónak jelentős összeg van a bankszámláján. Ha leadózza az összes pénzét, a bankszámlán lévő összeget átutalhatja-e a saját bankszámlájára? Olvasónk kérdésére Juhász Tibor okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő válaszolt.

A pénztárkönyv lényege, hogy a könyvelést a pénzforgalom alapján számoljuk el és rögzítjük a pénzforgalmi nyilvántartásban, a pénztárkönyvben. Sajnos azonban az elmúlt negyedszázadban olyan sokrétűvé vált az adószabályozás, hogy ennyi már nem elég. Számtalan nyilvántartás szükséges a vállalkozás számára, amely szabályait az szja törvény 5. számú mellékletében ismerhetjük meg, ezek alapján már nem csak a pénzforgalmilag rendezett tételek, amelyek az alapnyilvántartásokban szerepelnek, szerepelhetnek – hívta fel a figyelmet Juhász Tibor.

Az egyéni vállalkozói jövedelem két részből tevődhet össze, egyrészt a jövedelemkivét, ami járulékalapot képező jövedelem és az összevonandó jövedelem része az szja törvény 16. §-a alapján, másrészt a különadózó vállalkozói személyi jövedelemadó adókötelezettséget kell megállapítani az szja törvény 49/A–C §-ok szabályai szerint.

Lényeges az egyéni vállalkozónál, hogy – ellentétében a társas vállalkozásokkal, nem érintve a tartalékolás és a tárgyévi eszköz beszerzés nettó értékének csökkentési lehetőségeit –, nincs módja a megtermelt eredmény saját elhatározás alapján való osztalék adózás kvázi elhatárolására, azaz a kivételeket nem érintve, abban az évben adózik, amelyik évben keletkezett.

Miután – többször nem érintem, emlékeztetek a kivételekre – abban az évben adózik, amikor keletkezett, így az adóév végén a pénztárkönyvben le is kell könyvelni a vállalkozó osztalék-kivételét, illetve a vállalkozói kivéteket, a kivét alkalmával, előbbit akkor is, ha a bankszámláról, vagy inkább a pénzeszközöket a helyes fogalom, nem érintette és a részletező nyilvántartásokba, esetünkben a kötelezettségek nyilvántartásba kell átvezetni.

Ebből az a válasz, hogy a bankszámláról azt az összeget lehet a vállalkozónak kifizetni, ami a hivatkozott szja törvény 49/A–C §-ai szerint nettó összegben a vállalkozót megilleti. A bankszámlán található pénzösszeg automatikusan nem jelent minden időpontban feltétlen adózott jövedelmet, különösen nem évközben.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés és értékvesztés nyilvántartása

Pölöskei Pálné

adószakértő

Üzletrész értékesítése - észrevétel

Pölöskei Pálné

adószakértő

Jogosítvány

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink