hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Új tulajdonos vagy generációváltás: mikor lesz vonzó egy családi cég a befektetőnek?

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő, számviteli tanácsadó

Egyre több magyar kisvállalkozásnál kell szembenézni azzal, hogy az alapító már szívesebben élvezné a nyugdíjas éveit, mint hogy a cégügyekkel bajlódjon. A vállalkozás számviteli rendszere is hozzájárulhat ahhoz, hogy a társaságot vonzónak találják lehetséges új tulajdonosai.

A probléma nem új keletű: mintegy 10-15 éve visszatérő kérdés, mi lesz a kisvállalkozásokkal, ha alapítójuk leteszi a lantot, és nyugdíjba vonul. Komoly fejtörést okoz, ki veszi át a céget, és átveszi-e egyáltalán valaki.

Ha a tulajdonosnak vannak is megfelelő korú gyermekei, korántsem biztos, hogy legfőbb vágyuk a társaság további működtetése, viszont eladni sem olyan könnyű a vállalkozás.

Azok a jellemzően igen jól képzett fiatal szakemberek, akiknek már volt lehetőségük arra, hogy külföldi egyetemeken tanuljanak, világot lássanak, és akikre egy sikeres generációváltás épülhetne, sajnos ritkán látnak perspektívát közép- vagy kisvállalkozás üzemeltetésében, főként, ha az adott cég még csak nem is a fővárosban, hanem az ország valamely távoli csücskében működik, kevesen adnak fel egy külföldi multinacionális cégnél évek munkájával felépített karriert.

Mivel a hazai társaságok túlnyomó többségét a jellemzően családi, kis- és középvállalkozások teszik ki, ezek további működése, sorsa az egész országot érintő kérdés. Arról se feledkezzünk meg, hogy ezek a vállalkozások többnyire munkaadók is. Ebből eredően pedig nem csupán a tulajdonosok, de az alkalmazottaik családjának jövőjét is befolyásolja a vállalkozások helyzete.

A problémát jól ismerő jogászok, könyvvizsgálók, adószakértők tapasztalatai szerint a vállalkozók általában későn kapcsolnak, a társaság további sorsáról akkor kezdenek csak gondolkozni, amikor már elodázhatatlan kérdéssé válik, hogy valaki átvegye a céget. A problémák gyökere a kisvállalkozások esetében az, hogy  jellemzően kézi vezérléssel működnek, a társaságot egy személyben irányító vállalkozó az, aki az összes napi ügyet intézi, legfeljebb még valaki (gyakran az említett főnök felesége) szerepel még a tulajdonosok között. Ennél is kínosabb a helyzet, ha van olyan tulajdonostárs, aki lényegében alapítás óta csak ott ragadt a cégben, tulajdonképpen csak csendestársként van jelen, nem is csinál semmit, nem vesz részt a társaság működési folyamataiban. Pedig, ha egy befektető megvásárol egy vállalkozást, azzal az a célja, hogy azt minél könnyebben, problémamentesen vegye át és működtesse tovább, adott esetben építse be a már meglévő cégébe.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben további érzékeny kérdésekre világítunk rá, amelyek befolyásolják cégvásárláskor az esetleges befektetőket!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő, tárgyieszköz-eladás

Lepsényi Mária

adószakértő

Kisvállalkozói kedvezmény – ingatlan

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink