hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyakunkon az első mikrogazdálkodói beszámoló! Erre kell figyelni

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló
1

Május 31-éig kell elkészíteni a mikrogazdálkodói beszámolót, amely jelentősen egyszerűsíti az adminisztrációt a kisebb vállalkozásoknál. A következőkben kiemeljük – a teljesség igénye nélkül – a legfontosabb tényezőket, amelyekre érdemes figyelni a beszámoló összeállítása során.

A 2013. éves beszámolóra alkalmazhatók először a mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló szabályai (a továbbiakban: mikrogazdálkodói beszámoló), amelyeket a 398/2012 (XII. 20.) kormányrendelet tartalmazza. Ezt változtatta meg a 2013. december 30-án kihirdetett, a számviteli törvényhez kapcsolódó, sajátos számviteli szabályokat tartalmazó kormányrendeletek módosításáról szóló 518/2013. (XII. 30.) kormányrendelet.

Az ez alapján készülő beszámolót május 31-éig kell elkészíteni, csakúgy, mint a naptári évhez igazodó üzleti éves beszámolókat. A mikrogazdálkodói beszámoló a kisebb vállalkozásoknál egyszerűsíti az adminisztrációt.

OLVASSA EL cikkünket, amelyből egyebek között azt is megtudhatja, milyen eltérés van az értékcsökkenésben a számviteli eredmény és a társasági adóalap között.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Zsolt Ruszin

Az adminisztráció csökkentése csupán látszólagos. Nagyon furcsa számviteli szabályok vannak a mikrogazdálkodói beszámolóban előírva. Két év alatti eszközleírás, tervezési költség nem aktiválható, hanem költségként elszámolandó? Ki hallott már ilyen számviteli szabályokról? Nincs saját formátumú beszámoló, hanem azt a www.e-beszamolo.kim.gov.hu -n kell elkészíteni, majd aztán ezt kell kinyomtatni, az ügyvezető aláírásával őriznie a könyvelőnek. Ez azt is jelenti, hogy előbb van a beszámoló közzétéve, mint elfogadva, ami a minisztériumot nyilván nem zavarja. Az EU irányelv, ami lehetővé tette a mikrogazdálkodói beszámolót, azt is előirányozta, hogy a mikrogazdálkodók körében az egész beszámolókészítési kötelezettséget ki lehet iktatni, ha van egy olyan hatósági bevallás, ami ezeket az adatokat már tartalmazza. Magyarországnak van ilyen bevallása, ez a 29-es bevallás! Az adminisztráció valós egyszerűsítése így várat magára, amíg az adóhatóság nem nő fel a feladathoz és nem közli a minisztériummal, hogy már évek óta alkalmas rendszert üzemeltet arra, hogy a 29-es bevallásból feltöltse az adatokat közzétételként. Ez lenne a valódi megoldás. Természetesen aki ilyesmit javasol, azt a minisztérium kihagyja az Országos Számviteli Bizottságból, nehogy az adminisztráció valóban egyszerűsödjön.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gépjárműoktatók eszközbeszerzése

Nagy Norbert

adószakértő

23HIPAK_A-NY-01. 9. pontja II. rész

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozás kettős könyvvitelben

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink