hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Utólagos ellenőrzés: ami szemet szúrhat az adóhatóságnak

  • adozona.hu

Minden magánszemélynek a személyi jövedelemadó (szja) adónemben az adóhatóság egy folyószámlát vezet. Ezen kötelezettségként (fizetnivalóként) előírja a bevallásban szereplő összeget. Ha valaki szja-t fizet be, akkor az a folyószámla másik oszlopába kerül, mint kiegyenlített összeg. Ha valaki beadja a bevallását, de nem fizeti be az szja-t, akkor a folyószámlája hiányt fog mutatni, ami szemet szúrhat az adóhatóságnak.

Szemet szúrhat az is, ha valaki nem nyújtja be a bevallását, de átutalja a fizetendő szja-t. Mivel nála a bevallás nem lett előírva kötelezettségként (fizetendő szja-ként), ezért a befizetés többletként fog jelentkezni a folyószámláján. Tehát ha valaki jóval több szja-t fizet be, mint ami a bevallásban szerepel, akkor a folyószámlán mutatkozó túlfizetésből az adóhatóság arra fog következtetni, hogy a magánszemély vagy nem adott be bevallást, vagy a bevallásban szereplő összeg kevesebb, mint a tényleges jövedelem. A kifejtettek miatt nem szabad „hasra ütéssel” utalni összeget azzal, hogy ennyi biztos elég lesz. Mind az szja adónemben mutatkozó hiány, mind a többlet felkeltheti az adóhatóság figyelmét és egy ellenőrzési eljárás keretében próbálhatja meg kiszűrni az eltérés okát.

Eltitkolt jövedelmet szereztem, mit tegyek?

 Elképzelhető, hogy valaki azért fizet be több szja-t a bevallásban szereplőnél, mert így akarja legalizálni a „zsebbe” kapott jövedelmét. Ez sem jó ötlet. Bármilyen meglepő, a jelenlegi személyi jövedelemadó rendszerben nem lehet bevallani az adózatlan jövedelmeket. Ha ugyanis a magánszemély „zsebbe” kap például 1 millió forintot és ezt az egyéb jövedelem soron tünteti fel, akkor egy adóellenőrzés során okirattal (bizonylattal) kell alátámasztania ezt az 1 millió forint jövedelmet. Miután nem tudja, egy adóellenőrzés során az adóhatóság megbünteti iratmegőrzési kötelezettségének megsértése miatt, és nagy valószínűséggel azt fogja mondani, hogy szerinte a magánszemélynek nem 1 millió, hanem 2 millió forint eltitkolt jövedelme volt. Ezt egy becslési eljárás (vagyonosodási) keretében fogja megállapítani. Az adóhatósági eljárásokban az okiratoknak van elsődleges bizonyító ereje. Ilyen okirat például a bevallás és az azt alátámasztó bizonylatok. Semmilyen nyilatkozat nem pótolhat releváns dokumentumokat, bizonylatokat.

Angyal József
okleveles adószakértő

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink