hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Céges autó: nem elég az adót megfizetni

  • adozona.hu

A céges gépjárművek adózása egyszerűsödött azzal, hogy megszűnt a nagy értékű gépjárműveket terhelő adó. A magánhasználat vélelme miatti jövedelmet átalányban adóztató cégautóadó célja az útnyilvántartás kiiktatása, vagyis az egyszerűsítés lett volna, de az ehhez kapcsolódó teljesítményalapú, kivetéses gépjárműadó beszámítása nehezen követhető, ráadásul az ellenőrzéseken APEH még mindig kilométer-nyilvántartásról beszél.

Az alábbiakban összefoglaltuk, milyen adók sújtják a céges személygépkocsikat:

• gépjárműadó,
• cégautóadó,
• és 125 kilowatt felett vagyonadó.  (ezt az adófajtát 2010.08.16-i hatállyal törölték)

A gépjárműadó néhány évvel ezelőtti automatizálása sok bejelentetlen adat, hibás nyilvántartás kijavítását követelte meg, elírt adószámok, évtizedek óta át nem vezetett tulajdoni viszonyok derültek ki, amikor a rendszert a ma már okmányirodák által üzemeltett gépjármű-nyilvántartáshoz kötötték. Abszurd ötlet, hogy a településenkénti adóhatóságok egymás között dobálgatják a személygépkocsit, hogy határozatot hozzanak róla, ami az adók beszedésének csúszását is okozhatja. Így történt ez 2010-ben is, az önkormányzati adóhatóságok képtelenek volt megbirkózni a feladattal, hogy határidőben kiküldjék a súlyadó határozatokat így sok esetben a határozat még március 16-án, vagyis a befizetési határidőn se emelkedett jogerőre.

A cégautóadó a vélelmezett jövedelem adóztatását váltotta ki. Korábban bizonyítani lehetett, hogy a futási költség üzleti célból merült fel, így a személyi jövedelemadó elkerülhetővé vált, de olyan kevés vállalkozásnál mutatott ki az adóhatóság visszaélést, hogy a minisztériumi számítások is azt mutatták, hogy ennél jóval magasabb magánhasználat lehetne a valós. Így született meg a minden „céges” autóra kiterjedő átalányadó ötlete, ahol igyekeztek a kiskapukat is bezárni. Sajnos a túlzottan egyszerű szöveg adós maradt azzal, hogy a kivételeket és a mentességeket jól mutassa be. Jelenleg is elkeseredett vita folyik arról, hogy a háziorvosok hogyan tudják bizonyítani, hogy a járművük használata kapcsán cégautóadó ne merüljön fel. A cégautó adóból a határidőben megfizetett gépjárműadó levonható.

A cégautók üzemeltetése kapcsán egyszerűsödött a rendszer, a cél az volt, hogy ne kelljen útnyilvántartás, amit az APEH nem éppen üdvözöl, hiszen így elszámolható lenne a fél utca tankolása egyetlen céges autó kapcsán. A jogalkotó azonban ezt a kockázatot nem kívánja kezelni, de nem is lenne szerencsés, ha újra adminisztratív szigorításra kerülne sor. A hivatali álláspontok mégis belemagyaráznának valamilyen nyilvántartási kötelezettséget a helyzetbe.

Az adóhatóság a cégautó üzemeltetése kapcsán kifejti azt, hogy az adózót bizonyítási, nyilvántartási kötelezettség terheli, amelyből levezeti, hogy a futásteljesítmény nyilvántartása szükséges kellék, vagyis a költségek elszámolásához nem lenne például mellőzhető az, hogy a társaság az adott hónap első és utolsó napján a kilométeróra-állást feljegyezze.

Egy másik álláspont szerint, ha a cégnek kötelessége a jármű költségeit az anyagköltségek és az igénybevett szolgáltatások között könyvelni, de ha a cég tevékenységével kapcsolatos feladatokat ellátó tag a személygépkocsit igénybe veheti magáncélra is, akkor a juttatás (függetlenül attól, hogy az a személyi jövedelem alól mentes) költségeit egy másik számlaosztályban, az egyéb személyi jellegű kifizetések között kell elszámolni. Ehhez pedig – az álláspont szerint – útnyilvántartás kellene.

Szerencsére egyik igény nyilvántartási igény sem megalapozott. Egyrészt a társasági adó törvény rendlelkezései szerint elismert költségről van szó, ami nem igényli semmilyen további nyilvántartási kötelezettség teljesítését! Ha a céges személygépkocsiról nincs semmilyen üzemeltetési, futási nyilvántartás, akkor olyan természetben adott juttatásról van szó, amely adómentes. Nem kell a költségeket megosztani, mindet az egyéb személyi jellegű kiadások közé kell könyvelni, anélkül, hogy abból az üzleti célúakat bárki kigyűjtené. Ami azonban legfontosabb: a cégautó üzemeltetése kapcsán kötelező nyilvántartási kötelezettséget a törvény már sehol se fogalmaz meg. Ha mégis ilyen nyilvántartást követelne meg egy ellenőrzés során egy revizor, akkor jogsértően járt el, hiszen az adózás rendjének szabályai szerint (Art. 95.§ (3)) "Nem kötelezhető az adózó olyan nyilvántartás, összesítés (számítás) elkészítésére, amelyet jogszabály nem ír elő."

Az adóhatóság ettől még egy ellenőrzés során, valamely bizonylat (pl. benzinszámla) kapcsán megállapíthatja, hogy az fiktív, mert igazolhatóan az nem azon gépjárművek körében merült fel, amelyre a cégautóadót a vállalkozás megfizeti. Ezt az állítást azonban bizonyítani is tudni kell, vagy ha az becslésen alapul, akkor a becslést valószínűsítő körülményeket is fel kell tárni, ellenkező esetben az adóhatóság határozata szintén jogsértő lenne.

Ha valamelyik cég mégis azt igyekszik elérni, hogy a személygépkocsi költségeinek egy részét az anyagköltségei között kimutassa, akkor nyilvánvalóan az iparűzési adóalapot csökkentő tételre hajt. Ha sikerül egy céges személygépkocsira fáradtságos munkával, évente félmillió forintnyi üzemanyagköltséget üzleti célúként kimutatni, akkor legfeljebb tízezer forinttal lehet csökkentheti az iparűzési adót.

Ruszin Zsolt

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vagyonkezelő alapítvány

Pölöskei Pálné

adószakértő

Iparűzésiadó-előleg

Pölöskei Pálné

adószakértő

Térítésmentes átadás civil szervezet

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink