hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adózási feltételek: ingatlan bérbeadása és segítő családtag után

  • Béres Molnár Gergely könyvvizsgáló, adószakértő

Kell-e szerződést írni minden számlához? Milyen járulékokat kell kell segítő családtag után fizetni? Külföldi tulajdonban lévő magyországi lakás bérbeadása után hogyan kell adózni? Olvasóink kérdéseire a hvg.hu adószakértője válaszol.


Szeretném megtudni, mint kft., minden általam kiállított számlához szükséges-e írásban szerződést kötni a partnerrel? Úgy tudom, hogy a megbízási szerződések megköthetőek szóban is. Az APEH azt kéri tőlem, hogy mutassam be a bevételi számláim mellé a szerződéseket. Létezik-e valami értékhatár, ami felett kötelező?

Szerződést elvileg szóban és írásban is lehet kötni, sőt a szerződési akaratot ráutaló magatartással is ki lehet fejezni A jogszabály előírhat írásbeli szerződést (például: ingatlan adásvételi szerződés, biztosítási szerződés, munkaszerződés, stb.), de az adózás területén nincs olyan előírás, mely azt mondaná, hogy minden szerződést írásban kell megkötni. Önmagában egy jogügylet megítélése során más lehet az adójogi és más a polgári jogi megítélés. Általában nem is a bevétel elszámolásnál szokott probléma lenni az írásba foglalt szerződés hiánya, hanem a költségelszámolásnál.

A számviteli és az áfatörvény több előírást tartalmaz a számlázással kapcsolatban. Ezek szerint, ha egy szerződést teljesítenek (azt a megrendelő elismerte), a szolgáltatást nyújtónak számlát kell kibocsátania, s a számla alapján pedig az árbevételt el kell számolnia. A teljesítés megtörténtét egyértelműen, a kívülálló számára is elfogadható módon kell meghatározni, a teljesítés tényét pedig ellenőrizhető formában kell dokumentálni. Az APEH a valós cselekmény alátámasztására kéri az írásbeli szerződést.

Megjegyzem, sokszor még teljesítésigazolást is kiállítanak egy szolgáltatás teljesítéséről, ami – a számvitel és adózás szempontjából – csak egy papírral több a meglévőknél. A szerződés teljesítése nem attól lesz valós, hogy a kibocsátott (és a megrendelő által elfogadott) számlán kívül több bizonylatot is kiállítanak, hanem attól, hogy az valójában megtörtént. Ugyanígy egy fiktív ügylet sem lesz rendben lévő, ha azt „lepapírozzák”, csak azt felfedni lesz nehezebb.

Kell-e a segítő családtag után rendszeres jövedelem kifizetés mellett munkavállalói, illetve munkaadói járulékot fizetni? 

A többi kérdést és a válaszokat a hvg.hu-n olvashatja el.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzletrész értékvesztése II.

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV igazgatási szünet, döntéshozatal

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Magyarországi lakás eladásából származó jövedelem

Antretter Erzsébet

adószakértő, Adótanácsadási Üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink