hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Elbukhat a tranzakciós adó

  • lapszemle

Törvénysértő a tizenegy EU-tagállam által 2014-től bevezetni tervezett pénzügyi tranzakciós adó (FTT) - írja a napi.hu a Reuters cikkére hivatkozva, amely viszont az EU jogi szolgálatának szakembereitől birtokába került jogászi véleményre alapozta írását.

Az EU jogi szolgálatának véleménye nem kötelező érvényű ugyan, de jelentősen megnehezítheti a Németország és más tagállamok által támogatott adó bevezetését, amelyből mintegy 35 milliárd eurós bevételre számoltak volna a pénzintézetektől.
A szeptember 6-ai dátummal ellátott jogi vélemény megállapítja, hogy a tranzakciós adó terve túlmutat a tagállamok adóztatásra vonatkozó jogkörén a nemzetközi szokásjog normái alapján. A terv emellett nincs összhangban az uniós szerződéssel, amennyiben sérti az adót bevezetni nem akaró tagállamok adóztatási kompetenciáját.

A csak néhány országban bevezetett tranzakciós adó diszkriminatív és versenytorzító hatású lenne az adót be nem vezető országokkal szemben - vonja le a következtetést a szakvélemény. Az adó továbbá "akadályt" képezne a tőke és szolgáltatáok szabad áramlásával szemben az egységes belső piacon, az uniós alapító szerződés két alapvető jogát megsértve.

A 14 oldalas jogi véleményt az uniós pénzügyminiszterek is megkapják, akik ezután eldönthetik, hogy lemondanak erről a sarcról, vagy beérik egy egyszerűbb formájával, egy - a britek által is a részvényekre kivetett - illetékkel - írja a Reuters. Az azonban egyelőre nem világos, hogy az uniós pénzügyminiszterek mikor vitathatják meg e dokumentumban foglalt véleményt.

Az FTT egyik legnagyobb ellenzője az Egyesült Királyság - több más tagállam mellett -, ami eleve megkérdőjelezhetővé tette, hogy hogyan is működhetne hatékonyan ez az adó, ha csak néhány tagállam vezeti be. Eddig 11 eurózónás tagállam - Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Aursztria, Portugália, Belgium, Észtország, Görögország, Szlovákia és Szlovénia - jelezte, hogy 2014-től bevezetné ezt a részvényekre, kötvényekre, derivatívákra, visszavásárlái megállapodásokra valamint értékpapírkölcsönzésekre kivetendő adót. A támogatók azzal érveltek, hogy amellett, hogy a rövid távú spekulációk ellen védelmet nyújtana, a bankok is visszafizetnének valamit a pénzügyi válság költségeiből a költségvetéseknek. A kritikusok viszont arra figyelmeztettek, hogy az adó miatt a pénzügyi tranzakciók Európán kívülre helyeződnének át.

A cikket elolvashatja itt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Rokkantsági járadék

Széles Imre

tb-szakértő

Beruházás bérleti díj fejében

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink