hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szenved a munkahelyén? Ezt teheti, ha cége megszegi a szabályokat

  • dr. Hajdu-Dudás Mária

Nem kapta meg a munkabérét a munkavállaló adott hónap 10-éig, a túlórát rendszeresen nem fizeti ki a munkáltató, szabadságot nem ad ki, a közvetlen felettes megalázó hangnemben beszél a dolgozóval, vagy jogellenes utasítást ad, esetleg nem térítik meg a munkába járással kapcsolatos utazási költségeket. Cikkünkben arra keressük a választ, hogy ilyen esetekben hová fordulhat jogorvoslatért a sérelmet szenvedett munkavállaló?

A legésszerűbb és leggyorsabb megoldás, ha békésen, házon belül elintézhető a vita, hiszen az Munka törvénykönyve (Mt.) is előírja, hogy a feleket együttműködési kötelezettség terheli. Sajnos ez kevés esetben működik, mégis számos példa akad arra, amikor a munkáltatói jogkör gyakorlója nem tudott a problémáról, de egy-két egyeztetés meghozta a gyümölcsét.

További lehetőség a munkavállalói érdekképviseleti szervek segítségül hívása. Egy szakszervezeti tisztségviselő vagy üzemi tanácstag jelentős mértékben hozzá tud járulni a konfliktus rendezéséhez, sőt, ha szükség lenne rá, a szakszervezet jogosult tagját gazdasági és szociális érdekeinek védelme céljából bíróság, hatóság és egyéb szervek előtt is képviselni.

Ha nincs megegyezés, még mielőtt bármilyen hatósághoz fordulnánk, ajánlatos megfontolni a munkajogi mediáció igénybe vételét. Ennek során a vitában érintett felek kezdeményezésére egy pártatlan személy, a mediátor segítséget nyújt ahhoz, hogy a felek megnyugtatóan rendezzék a jogvitát. Előnye, hogy gyors (nem kell igazodni a bíróság ügyrendjéhez), nincs illeték, perköltség, ügyvédi munkadíj, kizárólag a mediátor költsége terheli a feleket. A mediátor az ügy lezárásaként egy határozatot hoz, mely végrehajtása önkéntes, azaz a felek még ezt követően is fordulhatnak bírósághoz. Azonban jó eséllyel „kibeszélik magukból” az indulatokat, kialakul egy konstruktív párbeszéd, a felek megkönnyebbülnek, és lezárul az ügy.

Félretéve az elméletet, míg fennáll a munkavállaló jogviszonya a fenti lehetőségek bármelyikének igénybe vétele megpecsételheti a jövőjét. Egy jogszerű felmondást azonban mégsem annyira egyszerű kreálni, ha közvetlenül annak átadása előtt a munkavállaló bizonyíthatóan jelezte a munkáltató felé a kifogásait, ebben az esetben ugyanis felmerülhet a rendeltetésellenes joggyakorlás lehetősége (Például a felmondás valódi indoka nem az indoklásban írt létszámleépítés volt, hanem az, hogy a munkavállaló képes volt követelni a túlórái kifizetését, vagy a munkáltató szemére vetette, hogy 2 éve nem adott ki részére egyetlen nap szabadságot sem. E körben azonban a munkavállalót terheli a bizonyítás kötelezettsége.)

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, milyen lehetőségei vannak a munkavállalónak, hogy rendezze vitás ügyeit a munkaadójával.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Tartósan beteg munkavállaló végkielégítése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Német állampolgár

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Öregségi nyugdíj

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink