hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így lehet nyitva pünkösdkor

  • adozona.hu

Nyitva lehet-e pünkösdkor az élelmiszerbolt, a dohánybolt vagy a fagyis, és dolgozhatnak-e az alkalmazottak? Ha igen, milyen pótlék ellenében? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Adott egy élelmiszerbolt, amit egy kft. üzemeltet, illetve adott egy trafik, mellette egy fagyizó, amit egyéni vállalkozó üzemeltet. A kérdés az lenne, hogy pünkösdvasárnap, illetve -hétfőn nyitva lehet-e akár az élelmiszerbolt, akár a fagyizó, akár a trafik, és dolgozhatnak-e az alkalmazottak, ha igen, milyen pótlékkal?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 6. § szerint az üzlet nyitvatartási idejét a vásárlási szokások, a foglalkoztatottak és a lakókörnyezet érdekeinek figyelembevételével a kereskedő állapítja meg.

A rendelet szerint a kereskedő köteles

a) az üzlet nyitvatartási idejét az üzlet létesítésére vonatkozó bejelentésben vagy a működési engedély iránti kérelemben, illetve az abban bekövetkező változást az azt megelőző 8 napon belül a kereskedelmi hatóságnak bejelenteni;

b) az üzlet nyitvatartási idejéről és az abban bekövetkező változásokról a vásárlókat tájékoztatni.

Korlátozás azonban, hogy december 24-én – a vendéglátó üzletek, szálláshelyek, a virág-, az édességüzletek és az üzemanyagtöltő állomások, továbbá a közforgalmú vasúti és buszpályaudvaron, repülőtéren, illetve az üzemanyagtöltő állomáson belül működő üzletek kivételével – az üzletek 14 óráig tarthatnak nyitva.

A települési (Budapesten a kerületi) önkormányzat képviselő-testülete – a helyi sajátosságok figyelembevételével – rendeletben szabályozhatja

a) az üzletek éjszakai (22 és 6 óra közötti) nyitvatartási rendjét, valamint

b) a világörökségi területen működő, szeszes italt kimérő, árusító kereskedelmi, illetve vendéglátó üzletek 24 és 6 óra közötti nyitva tartásával összefüggő – a közbiztonság, illetve a köztisztaság fenntartásához kapcsolódó – többletfeladatokhoz igazodó összegű felügyeleti díjat.

A fentiekből következően önmagában nem lenne kizáró oka a pünkösdi munkaszüneti napon történő nyitvatartásnak.

További kérdés azonban – ahogyan arra nagyon helyesen utalt -, hogy beoszthatók-e a munkavállalók rendes munkaidőben történő munkavégzésre.

Abból kell kiindulni, hogy a munkaszüneti napra vonatkozó beosztási szabályokat kell megfelelően alkalmazni, ha a munkaszüneti nap vasárnapra esik, továbbá a húsvét- és a pünkösdvasárnap tekintetében.

Munkaszüneti napra rendes munkaidő [Mt. 102. § (2) bekezdés]

1. a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben,

2. az idényjellegű,

3. a megszakítás nélküli,

4. társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén,

5. külföldön történő munkavégzés során foglalkoztatott munkavállaló számára osztható be.

A fentiek közül a szóba jöhető első esetet kell közelebbről megvizsgálni.

A törvény azt is meghatározza, hogy a munkáltató vagy a munkakör mikor minősül a munkaszüneti napon is rendeltetése folytán működőnek: ha

a) a tevékenység igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó, helyben kialakult vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény alapján (pl.: vendéglátás, benzinkút, idegenforgalom), vagy

b) baleset, elemi csapás, súlyos kár, továbbá az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése vagy elhárítása, továbbá a vagyonvédelem (pl. biztonsági szolgálat) érdekében kerül sor.

Az előbbi szabályokat a munkaszüneti napot illetően kiterjesztően nem lehet értelmezni, kizárólag azok a tevékenységek jöhetnek szóba, amelyek a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódnak.

Munkaszüneti napon az ünneplés, megemlékezés mellett, egyes esetekben annak velejárójaként is természetes, hogy az emberek kirándulnak, szállást vesznek ki, ebédelnek, útközben tankolnak,stb.

A bevásárlás azonban álláspontom szerint nem tartozik ebbe a körbe, az élelmiszerek beszerzése nem kapcsolódik közvetlenül a pünkösdhöz.

Erre figyelemmel az élelmiszerboltban foglalkoztatott munkavállalók részére pünkösdvasárnapra és -hétfőre rendes munkaidő nem osztható be.

A fagyizás és a dohánytermék beszerzése azonban egy általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény alapján kapcsolódik a munkaszüneti naphoz, így a fagyizóba és a trafikba is beoszthatók a munkavállalók rendes munkaidőben történő munkavégzésre pünkösd napján.

A munkavállalót munkaszüneti napon történő munkavégzés esetén – beleértve a pünkösdvasárnapon történő munkavégzést is – az alapbéren felül 100 százalék mértékű bérpótlék illeti meg [Mt. 140. § (2) és (3) bekezdés].

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Tartósan beteg munkavállaló végkielégítése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Német állampolgár

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Öregségi nyugdíj

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink