hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkabérelőleg, munkáltatói kölcsön: melyik, mire adható?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Mikor kötelező a munkabérelőleg, mikor kamatköteles? Kapható-e üdülésre munkáltatói kölcsön, milyen adókövetkezményei vannak a kamatkedvezménynek?

Ha a munkáltató a bérfizetési határidőt megelőzően fizet bért, munkabérelőlegről, ha pedig a dolgozó előre meghatározott célra kap kölcsönt, munkáltatói kölcsönről beszélünk. Előbbit az Mt., utóbbit a Ptk. szabályozza.

A két jogintézmény közötti különbség leginkább abban nyilvánul meg, hogy míg munkabérelőleg esetén a munkáltató a munkavállaló bérét előlegezi meg és az szabadon felhasználható, addig a kölcsönt a munkáltató a saját pénzéből nyújtja célhoz kötötten.

Az előlegnyújtásnak egy kötelező esetét szabályozza az Mt., ezen kívül azonban a munkáltató bármikor szabadon megállapodhat a munkavállalóval az előlegnyújtásról. Az ezzel kapcsolatos részletszabályokat számos esetben kollektív szerződés vagy belső utasítás rendezi (például az előleg mértéke, a kifizetésének módja, határideje, visszafizetés ütemezése, próbaidő alatt jogosult-e rá a dolgozó stb.). Ezek hiányában ajánlatos írásban rendezni a megállapodás fő tartalmi elemeit.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mikor kötelező munkabérelőleget adni, mennyi lehet az előleg összege, mikor kell kamatot fizetni, továbbá mi a következménye, ha a munkavállaló nem tartja be a munkáltatói kölcsönre kötött szerződés szabályai!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzletrész értékvesztése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szoftverlicencek adásvétele

Pölöskei Pálné

adószakértő

Nyílt végű lízing – előtörlesztés

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink