adozona.hu
Mindent a munkaidőkeretről
//adozona.hu/munkajog/Minden_a_munkaidokeretrol_HLEQBZ
Mindent a munkaidőkeretről
A munkaidőt a munkáltató osztja be. Jól átgondolt munkaszervezéssel időt és pénzt spórolhat meg. A beosztás meghatározása során szabadon dönthet munkaidőkeret alkalmazásáról, mely remek eszköz arra, hogy a munkavégzést működése, termelése sajátosságaihoz igazítsa. A bérpótlékok elszámolása, a szabadság kiadása, a munkaidő mértéke – hogyan, mikor, mennyiért?
Alapvető fogalmak
Munkaidő a munkavégzésre előírt idő kezdetétől annak befejezéséig tartó idő, valamint a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység tartama.
A törvény a napi munkaidő mellett megkülönbözteti a beosztás szerinti napi munkaidőt is, mely a munkanapra elrendelt rendes munkaidőt jelenti. A beosztás szerinti napi munkaidő alapját a szerződésben meghatározott munkaidő-„mennyiség” képezi.
A munkarend és a munkaidő-beosztás együttesen szolgálja a munkáltató gazdaságos működését: meghatároz egy olyan rendszert, amelynek keretében a munkavállaló munkaidejét naptári napokra osztja be és kiadja a pihenőnapokat.
A munkáltató főszabályként a munkaidőt hétfőtől péntekig osztja be, szombaton és vasárnap a munkavállaló a heti pihenőidejét tölti. Ezt nevezzük általános munkarendnek. Ebben az esetben a munkavállaló a munkarend szerinti munkanapokra eső munkaszüneti napokon (például húsvéthétfő) is mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.
A munkáltató azonban ettől eltérően is beoszthatja a napi munkaidőt. Ennek során vagy a munkaidőt osztja be egyenlőtlenül az egyes munkanapokra, vagy a heti pihenőnapokat. Ilyen egyenlőtlen munkaidő-beosztásra kizárólag munkaidőkeret vagy elszámolási időszak alkalmazása esetén van lehetőség.
Azaz, például annak ellenére, hogy valakit a munkáltató napi 8 óra tartamú munkaidőre alkalmazott (ez az általános teljes napi munkaidő), nyugodtan beoszthatja napi 12 óra tartamú munkavégzésre is. Sőt, ha a dolgozó készenléti jellegű munkakört lát el, melyre figyelemmel hozzájárulása alapján a teljes napi munkaideje napi 12 óra (ezt nevezzük hosszabb teljes napi munkaidőnek), akkor a beosztás szerinti napi munkaideje 24 óra is lehet, feltéve, hogy beleegyezett.
Ráadásul olyannyira rugalmas a szabályozás, hogy bizonyos munkavállalói körökre eltérő munkaidőkeret is meghatározható.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, hogyan határozzuk meg a keretet, valamint, hogy melyek a munkaidő mértékére, a bérpótlékokra és a szabadságra vonatkozó főbb szabályok munkaidőkeretnél!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)