hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kamerával kukkol a munkáltató: hol, mikor, kit ellenőrizhet?

  • dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász

Milyen céllal használhat kamerarendszereket a munkáltató, hogyan kell ebbe beavatnia a munkavállalókat, meddig tárolhatók a felvételek, milyen szabályok vonatkoznak a vagyonőrökre? Ismertetjük.

Egyre elterjedtebb a kamerarendszerek kiépítése a munkáltató vagyona, illetve az élet-testi épség megóvása érdekében. Ennek során a munkáltatónak adatkezelési tájékoztatót kell készítenie, mely ki kell állja többek között a célhoz kötöttség és az érdekmérlegelés tesztjének próbáját. A hatályos magyar szabályozásban nem találunk részletszabályokat a munkahelyi megfigyelésre, így a keretet meghatározó jogszabályok mellett a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (hatóság) e körben született ajánlásai nyújtanak segítséget („a munkahelyen alkalmazott elektronikus megfigyelőrendszer alapvető követelményeiről, valamint „az előzetes tájékoztatás adatvédelmi követelményeiről”).

A munka törvénykönyve (Mt.) lehetőséget teremt a munkáltató számára, hogy ellenőrizze a munkavállalót azzal a korlátozással, hogy ezt kizárólag a dolgozó munkaviszonnyal összefüggő magatartása körében teheti meg. Garanciális szabály, hogy a munkáltató ellenőrzése és az annak során alkalmazott eszközök, módszerek nem járhatnak az emberi méltóság megsértésével, továbbá a munkavállaló magánélete tabut képez, az nem ellenőrizhető. A törvény azt is kötelezettségként írja elő a munkáltató részére, hogy előzetesen tájékoztassa a munkavállalót azoknak a technikai eszközöknek az alkalmazásáról, amelyek az ellenőrzésére szolgálnak.

Ezek a rendelkezések azonban önmagukban adnak teljes körű felhatalmazást az elektronikus megfigyelőrendszer alkalmazására a munkáltató számára. Az Mt. keretszabályait ugyanis más jogszabályi rendelkezések és a munkáltató által alkotott, a tartalmi garanciákat rögzítő szabályzatok töltik meg a mindennapi gyakorlatban is érvényesülő tartalommal. A hatóság ajánlása szerint a munkáltatónak olyan előzetes tájékoztatást kell biztosítania, amelyen keresztül a munkavállalók felismerhetik azt, hogy az adatkezelés milyen hatással járhat a magánszférájukra. A hatóság állandó gyakorlata szerint ennek legegyszerűbb formája egy adatkezelési tájékoztató megalkotása, és annak biztosítása, hogy az érintettek az adatkezelést megelőzően a tájékoztatót megismerhetik.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megismerje a részleteket a munkáltatói kamerás megfigyelés lehetőségeiről és tiltásairól!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink