adozona.hu
Kamerával kukkol a munkáltató: hol, mikor, kit ellenőrizhet?
//adozona.hu/munkajog/Kameraval_kukkol_a_munkaltato_hol_mikor_kit_WOVIX9
Kamerával kukkol a munkáltató: hol, mikor, kit ellenőrizhet?
Milyen céllal használhat kamerarendszereket a munkáltató, hogyan kell ebbe beavatnia a munkavállalókat, meddig tárolhatók a felvételek, milyen szabályok vonatkoznak a vagyonőrökre? Ismertetjük.
Egyre elterjedtebb a kamerarendszerek kiépítése a munkáltató vagyona, illetve az élet-testi épség megóvása érdekében. Ennek során a munkáltatónak adatkezelési tájékoztatót kell készítenie, mely ki kell állja többek között a célhoz kötöttség és az érdekmérlegelés tesztjének próbáját. A hatályos magyar szabályozásban nem találunk részletszabályokat a munkahelyi megfigyelésre, így a keretet meghatározó jogszabályok mellett a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (hatóság) e körben született ajánlásai nyújtanak segítséget („a munkahelyen alkalmazott elektronikus megfigyelőrendszer alapvető követelményeiről, valamint „az előzetes tájékoztatás adatvédelmi követelményeiről”).
A munka törvénykönyve (Mt.) lehetőséget teremt a munkáltató számára, hogy ellenőrizze a munkavállalót azzal a korlátozással, hogy ezt kizárólag a dolgozó munkaviszonnyal összefüggő magatartása körében teheti meg. Garanciális szabály, hogy a munkáltató ellenőrzése és az annak során alkalmazott eszközök, módszerek nem járhatnak az emberi méltóság megsértésével, továbbá a munkavállaló magánélete tabut képez, az nem ellenőrizhető. A törvény azt is kötelezettségként írja elő a munkáltató részére, hogy előzetesen tájékoztassa a munkavállalót azoknak a technikai eszközöknek az alkalmazásáról, amelyek az ellenőrzésére szolgálnak.
Ezek a rendelkezések azonban önmagukban adnak teljes körű felhatalmazást az elektronikus megfigyelőrendszer alkalmazására a munkáltató számára. Az Mt. keretszabályait ugyanis más jogszabályi rendelkezések és a munkáltató által alkotott, a tartalmi garanciákat rögzítő szabályzatok töltik meg a mindennapi gyakorlatban is érvényesülő tartalommal. A hatóság ajánlása szerint a munkáltatónak olyan előzetes tájékoztatást kell biztosítania, amelyen keresztül a munkavállalók felismerhetik azt, hogy az adatkezelés milyen hatással járhat a magánszférájukra. A hatóság állandó gyakorlata szerint ennek legegyszerűbb formája egy adatkezelési tájékoztató megalkotása, és annak biztosítása, hogy az érintettek az adatkezelést megelőzően a tájékoztatót megismerhetik.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megismerje a részleteket a munkáltatói kamerás megfigyelés lehetőségeiről és tiltásairól!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)