hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyilvánvaló hadüzenet: szakszervezetek jogfosztása az Mt.-tervezetben

  • adozona.hu

A jelenleg hatályos Munka törvénykönyve kizárólag a szakszervezeteket jogosítja fel a munkavállalói érdekképviselet ellátásával. Ehhez biztosítja a megfelelő jogi eszközöket is. Ezen változtatna a kormány által hivatalosan fel nem vállalt, de hallgatólagosan támogatott új Mt.-s tervezet.

A tervezet elképzelése szerint meg kell fosztani  az összes, évtizedek óta gyakorolt jogától az érdekképviseleti szervezeteket és azok tisztségviselőit. Meg kell szüntetni a kiemelt munkajogi védelmüket, azaz a szakszervezeti tisztségviselővel szemben alkalmazott rendes felmondás esetén nem kellene beszerezni a felsőbb szakszervezeti szerv előzetes jóváhagyását. Ezzel elérhető, hogy megfélemlíthetővé tegyék a tisztségviselői kört.

Elvennék a szakszervezeti kifogás (vétó) jogát is, ezzel az egyik leghatásosabb eszközétől fosztanák meg a szakszervezeteket, azaz, hogy a kifogásolt intézkedés végrehajtását megakadályozhatják.

A tervezet aláásná az érdekképviseletek  anyagi bázisát is amikor megszűntetné azt a munkáltatói kötelezettséget, hogy a szakszervezet működésének alapfeltételeit a munkáltató legyen köteles biztosítani. További, az érdekképviseleti munka ellehetetlenítését célzó elképzelés az is, amely szerint a törvény nem rendelkezne a kötelező munkaidő kedvezményről. Ezzel a szakszervezeti munkát vállalók körét szűkíthetnék, illetve annak színvonalát ronthatnák le.

Bérkalkulátor
Számoljon az Adózóna nettó jövedelem kalkulátorával (2010-2013), a bérkalkulátorért kattintson ide!

A legsúlyosabb és nyilvánvalóan alkotmányellenes visszalépés az, hogy elvennék a kollektív szerződés kötés kizárólagos jogát a szakszervezetektől és átjátszanák az üzemi tanácsok részére. Ez nyilvánvaló hadüzenet, ez ugyanis az érdekképviseleti munka kiüresítését jelentené. Az üzemi tanács, amely participációs jogokat gyakorolva a vezetés részeként értelmezendő, olyan szerepben lépne fel, amire alkotmányos felhatalmazása nincs. Az üzemi tanács nem érdekképviseleti szerv, nincs tagsága, senkit nem képvisel, azaz nincs joga a munkavállalók nevében kötelezettségek vállalására sem.

Ehhez jön még a már hatályos sztrájkjogi szűkítés, ami az elégséges szolgáltatással kapcsolatos előzetes megállapodás hiányában „eredményesen” blokkolja a sztrájkjog gyakorlását.

A végeredmény kódolható: ha ezek a változtatások átmennek a parlamenten, gyakorlatilag lenullázódik a teljes magyar független szakszervezeti mozgalom, ami marad az már nem tekinthető a szó eredeti értelme szerinti munkavállalói érdekképviseletnek.

Viszló László

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyes utáni szabadság

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Ajándékutalvány adózása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

T1041 nyomtatvány kiadása

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink