hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Táppénz kontra betegszabadság: csak a saját zsebét félti a kormány?

  • adozona.hu
1

Alig egy hete, hogy az Országgyűlés elfogadta a Büntető Törkénykönyv módosítását a költségvetési csalásról. Írtunk már arról, hogy milyen esetekben jár börtönbüntetés és a módosítás értelmében ki számít csalónak. Most azt vesszük sorra, hogy milyen szabályok vonatkoznak a jogosulatlan vagy céltól eltérő felhasználásra.

Korábbi cikkeinkben összefoglaltuk, miért büntethetik  5 évig terjedő szabadságvesztéssel a 100 ezer forintos adócsalást és milyen következményei lehetnek annak, ha valaki jóhiszeműen fogad be számlát, amiről később kiderül fiktív. 

A költségvetés fogalma az eddigieken kívül még a külföldi állam által vagy nevében kezelt költségvetésből, pénzalapokból származó pénzeszközökre is kiterjed. E bűncselekményt - ahogy a törvénymódosításban is szerepel - a költségvetésből származó pénzeszközökkel kapcsolatosan, a jogosultságot illetően tévedésbe ejtéssel, tartással, vagy valós tény elhallgatásával lehet elkövetni. Ugyancsak büntetni rendeli a törvény azt, aki az előírt elszámolási, számadási vagy az előírt tájékoztatási kötelezettségének nem vagy hiányosan tesz eleget, valótlan tartalmú nyilatkozatot tesz, vagy valótlan tartalmú, hamis vagy hamisított okiratot használ fel. Röviden azt, aki nehezíti a költségvetési pénzek felhasználásának átláthatóságát nehezíti.
 
A törvénymódosítás bűncselekményként nevesíti a társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással kapcsolatos visszaéléseket. Ebben a körben a juttatások megszerzése vagy megtartása céljából megtévesztők lehetnek az elkövetők. Azaz az igénybevevők, vagy az igénybevételt megkísérlők, illetve a folyósításban közreműködők.

Sajnálatos, hogy a táppénzt megelőző betegszabadság (évente 15 munkanap), amelyet a munkaadó fizet, nem részesül hasonló jogi védelemben.

Néhány juttatásfajta, amiben a költségvetési csalás elkövethető:

- szociális juttatások (adósságkezelési szolgáltatás, ápolási díj, átmeneti segély bérpótló juttatás, időskorúak járadéka, lakásfenntartási támogatás, rendszeres szociális segély, temetési segély),

- társadalombiztosítási juttatások (anyasági támogatás, árhoz nyújtott támogatással igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások (például fogtechnika), árvaellátás, baleseti egészségügyi szolgáltatás, baleseti hozzátartozói nyugellátás, baleseti járadék, baleseti rokkantsági nyugdíj, baleseti táppénz, betegség megelőzését szolgáló szűrővizsgálatok, családi pótlék, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély (gyes), gyermekgondozási támogatás, gyermeknevelési támogatás, gyógykezelés céljából végzett egészség ügyi ellátások, iskoláztatási támogatás, korengedményes nyugdíj, korkedvezményes nyugdíj, öregségi nyugdíj, özvegyi nyugdíj, részleges térítés mellett igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások (például gyógyszer, gyógyászati segédeszköz), rokkantsági nyugdíj, szülői nyugdíj, táppénz, terhességi-gyermekágyi segély),

- egyéb jóléti juttatások (tanulmányi ösztöndíj, rendszeres és rendkívüli szociális ösztöndíj)

A fentiekben felsorolt juttatásokra nézve természetesen a költségvetési csalás is elkövethető, de az elkövetői kör már nem csak a potenciális igénybevevőkre terjed ki.

Példák költségvetési támogatásokra: agrárfinanszírozási támogatás, Agrárgazdasági kezesség, agrártermelési támogatás, állami kezesség, állatjóléti és haszonállat-tartási támogatás, állattenyésztési támogatás, fogyasztói árkiegészítés, hallgatói juttatásokhoz nyújtott normatív támogatás, közforgalmú gyógyszertárak támogatása, piacfejlesztési támogatások, szaktanácsadás, képzés támogatása, tudományos célú támogatás, új mezőgazdasági gépbeszerzési támogatás, vízgazdálkodás támogatása,

A költségvetési támogatási körbe tartoznak a különféle alapokból kiutalt támogatások, így például a Wesselényi Miklós Ár- és Belvízvédelmi Kártalanítási Alapból kapott támogatások, amelyek céltól eltérő felhasználása is bűncselekmény.

 Kenyeres Sándor

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
zs

"betegség megelőzését szolgáló szűrővizsgálatok" ........hogy lehet ezzel költségvetési csalást elkövetni?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyes utáni szabadság

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Ajándékutalvány adózása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

T1041 nyomtatvány kiadása

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink