hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gépkocsi eladása: mikor kell szja-t, mikor kell áfát fizetni?

  • adozona.hu

Milyen adófizetési közelezettség terheli a magánszemélyz, ha autóját a vételárnál magasabb áron értékesíti? Olvasónk kérdésére a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai válaszolnak.

Ha én magánszemélyként vásárolok egy személygépkocsit és azt az illetékek és átiratás megfizetése után eladom magasabb áron, mint ahogy vettem, akkor ennek az ügyletnek milyen adóvonzata van?

Amennyiben a magánszemély értékesíti a személygépkocsiját, akkor ez ingó értékesítésnek minősül és az ügyletből származó jövedelmét a személyi jövedelemadóról szóló törvény (Szja-törvény) 58. §-a alapján a következők szerint kell megállapítania. A bevételt csökkenteni kell a szerzési költséggel és a szerzéssel összefüggő kiadással, az értéknövelő beruházás, és az értékesítés költségeivel. Az így kapott összeg az ingó értékesítésből származó jövedelem, amelyet 16 százalék adó terhel. Nem kell azonban megfizetni az adót évi 32 ezer forintos összeghatárig.

Amennyiben a magánszemély üzletszerűen végzi az ingó értékesítést és az ügylettel kapcsolatban a magánszemélynek az általános forgalmi adó szabályszerűen bejelentkezett alanyaként adólevonási joga megnyílik, akkor az adókötelezettség megállapítására – kivéve, ha a magánszemély a bevételt egyéni vállalkozói tevékenysége keretében szerzi meg – az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Ilyen esetben a 32 ezer forintos kedvező szabály nem alkalmazható.

Annak megállapítása, hogy a kérdéses személygépkocsi értékesítése, illetve több személygépkocsi értékesítése üzletszerűnek minősül-e, az értékesítésre irányuló ügylet, illetve ügyletek tartalmának a vizsgálata alapján határozható meg.

Az általános forgalmi adóról szóló törvény (Áfa-törvény) 6. §-ának (1) bekezdésében foglalt főszabály értelmében gazdasági tevékenység valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik.

A kérdésben megadott információk alapján az értékesítés körülményei és az értékesítendő személygépkocsi, illetve személygépkocsik jellemző adatai nem állnak rendelkezésre, ezért nem állapítható meg egyértelműen, hogy az értékesítés adóalanyiságot keletkeztető gazdasági tevékenységnek minősül-e.
Meg kell jegyezni, hogy önmagában azon tény, hogy a – feltehetően használt – személygépkocsik a beszerzési ár kétszeresének megfelelő ellenérték fejében kerülnek értékesítésre, azt eredményezheti, hogy a tevékenység vélelmezhetően áfa alanyiságot keletkeztető gazdasági tevékenységnek minősíthető.

Ha az értékesítés bevétel elérésére irányuló üzletszerű tevékenység és annak ellenértéke az értékesítő jövedelmi és vagyoni viszonyaihoz mérten jelentős bevételt eredményez, akkor az Áfa-törvény 6. § (1) bekezdése értelmében már az első személygépkocsi értékesítése gazdasági tevékenységnek minősül, mely megalapozza az áfa alanyiságot.

Amennyiben az ügylet, illetve ügyletek jellegéből adódóan az Áfa-törvény 6. § (1) bekezdése értelmében az adóalanyiság megnyílik, akkor az Áfa-törvény 2. §-ának a) pontjában meghatározott főszabály alapján adófizetési kötelezettség keletkezik, melynek a 82. § (1) bekezdése szerint 25%-os adómérték alkalmazásával kell eleget tennie.

Általános forgalmi adó alanyként az Art. szabályai szerint az adóhatóságnál be kell jelentkezni és adószámot kell kérni, továbbá áfa bevallási kötelezettségének az Art. 1. számú mellékletében leírtaknak megfelelően eleget kell tenni.

Amennyiben használt személygépkocsi, illetve személygépkocsik kerülnek értékesítésre, akkor a kérdéses ügylet, illetve ügyletek kapcsán elsődlegesen a viszonteladókra vonatkozóan az Áfa-törvény XVI. fejezetében meghatározott különös szabályok az irányadóak.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nyugdíjmaximum

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Illetéktörvény

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállakozó euros bevétele?

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink