hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Átalányadó és kata – a bevétel elszámolásának szabályai

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő

2022. szeptember 1-jétől a kataalany egyéni vállalkozók jelentős része kénytelen lesz egy másik adónem keretei között folytatni vállalkozását. Az egykori katások számára kézenfekvő lehetőség a vállalkozói átalányadó választása. A vállalkozói átalányadó ugyanis annyiban hasonlít a katához, hogy egy bevételi szemléletű adónemről van szó ebben az esetben is.

Jelen cikkben arra teszek kísérletet, hogy bemutassam a két adónem közötti lényeges különbségeket a bevételek számbavétele tekintetében.

Kezdjük a bevételi korláttal.

A kata adónemben valójában nincs, és a jövőben sem lesz bevételi korlát.

Az újonnan bevezetett kata adónemben a 18 millió forintos éves bevételi korlát csupán azt jelenti, hogy ezen bevétel mellett csakis a havi tételes adó megfizetésére kötelezhető az adóalany, a korlát feletti bevételrészt pedig 40 százalékos kiegészítő adó terheli.

Ezzel szemben az átalányadózókra éves szinten – fő szabály szerint – 24 millió forintos bevételi korlát vonatkozik, melynek meghaladása automatikusan maga után vonja az átalányadó alkalmazásának megszűnését. A kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet folytató átalányadózók évesen 120 millió forint bevételi értékhatárig alkalmazhatják az átalányadózást.

A fenti bevételi korlát meghaladása azonban nem csupán az átalányadóból történő kiesést jelenti, hanem visszamenőleg az év elejétől kezdődően tilos ilyenkor az átalányadó alkalmazása.

Kisokos a kataváltozásokhoz című videónkat innen érheti el!

Tehát, ha például egy átalányadós vállalkozó bevétele november hónapban haladja meg a 24 millió forintos bevételi értékhatárt, akkor visszamenőleg január 1-jétől kell alkalmazni a „normál” vállalkozói személyi jövedelemadózást.

A 2022-es évben mindazok az adózók, akik 2022. augusztus 31-én a katát alkalmazták, majd szeptember 1-jétől az átalányadózásra térnek át, és nem folytatnak kiskereskedelmi tevékenységet, a 2022. szeptember 1-je és december 31-e közötti időszakban 8 millió forint bevételig tudják az átalányadózást alkalmazni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, melyben konkrét példával szemléltetjük a bevételi korlát értelmezését, továbbá megtudhatja, mi számít bevételnek az átalányadó, illetve a kata adónem választása esetén.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szlovák bank levont 19% kamat forrásadót

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Iskolába járás támogatása

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Egyéni vállalkozó elismert költség

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink