hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katások, figyelem! Fontos állásfoglalás a 3 millió forintos bevételi korlátról

  • adozona.hu
3

Az egy megrendelőnek kiállított számlákra vonatkozó 3 millió forintos büntetőadó nélküli bevételi korlátba a számlázáskor vagy a bevétel beérkezésekor számít bele a kiszámlázott összeg? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

"Katás egyéni vállalkozó a szigorítások miatt az átalányadózásra térne át. Folyamatos teljesítésű munkát számláz, havi elszámolással, és 60 napos fizetési határidő van a szerződésben. A vállalkozó havi áfás, és pénzforgalmi elszámolású. Február havi számlájának pénzforgalmi teljesítése májusban lesz, a katás bevételbe akkor számítana bele a számla ellenértéke. A pénzforgalmi szemléletet követve ezzel a számlával közelítene az egy vevőnek kiszámlázott 3 millió forinthoz, így május végén kellene kilépnie a kata alól. Ugyanakkor a kataalanyiság megszűnésének szabálya szerint már a kiszámlázott, de még be nem folyt számlák összegével kell számolni, azaz március végén ki kellene lépnie, mert a kiszámlázott bevétele eléri a 3 millió forintot. Melyik a helyes értelmezése a 3 millió forintos felső határnak?" – kérdezte olvasónk.

A katatörvény 2. paragrafus 13. pontjának e) alpontja értelmében a kisadózói bevétel megszerzésének időpontja az adóalanyiság utolsó napja, ha a kisadózó eddig a pontig az általa kiállított bizonylat alapján a bevételt nem szerezte meg.

Szakértőnk álláspontja szerint a katás bevételként kezelendő pénzösszeg mindenképpen beleszámít a 3 millió forintos összeghatárba, akkor is, ha annak kifizetésére csak a kataalanyiság megszűnését követően kerül sor.

Ugyanezt erősítette meg szakértőnk megkeresésére adott válaszában a NAV is. Az adóhatóság állásfoglalása szerint minden kiszámlázott bevétel beleszámít a 3 millió forintos összeghatárba. Tehát a februári munkák miatt kiállított számlán szereplő nettó árbevétel mindenképpen beleszámít a juttatási határba, azt a kataalanyiság utolsó napján megszerzett bevételnek kell tekintenie mind a kisadózónak, mind a kifizetőnek. A NAV arra is felhívta a figyelmet, hogy emellett köteles írásban tájékoztatni a kifizetőt, ha megszűnik az adóalanyisága.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (3)
Ruszin Zsolt

Jó lenne azt írni, ami az igaz.

Szipszer Tamás

Tisztelt Ruszin Zsolt Úr!

Abban Önnek igaza van, hogy a juttatás időpontjában a bevételt szerző vállalkozó már nem kisadózó, bár a bevételét a kata alanyiság utolsó napján megszerzett bevételnek kell tekintenie. A kérdéshez fűzött eredeti válaszomban én magam is rámutattam erre az anomáliára, ezért kértem a NAV-tól állásfoglalást, melyet március 29-én elküldtek a tárhelyemre. Nos mint látja a NAV által kiadott állásfoglalás azt a szemléletet tükrözi vissza, hogy amely bevételt a kisadózó kisadózói bevételként kezel, annak összege beleszámít a 3 millió ft-os juttatási határba. Kétségtelenül lehet vitatni ezt az álláspontot.
üdvözlettel
Szipszer Tamás

Ruszin Zsolt

Figyelem! Húsvéti Meglepetés!

Májusban a kifizető nem katásnak juttat bevételt! Ezért az nem számít bele a 3 mFt-os kifizetői korlátba se! Természetesen ez a bevétel az egyéni vállalkozónál katás bevétel marad, ha a számlát a katázása során még kiállította.

Így a NAV téved, ráadásul szándékosan. Értem, hogy ez a szabály hiányzik és azt igyekszik a hvatal pótolni, értelmezéssel. Ettől még az a szabály, ami NINCS, azt nem kell betartani! A Pénzügyminisztériumnak biztos sok a dolga, de egy katás pontosító szabályozás (pl. szüneteltetés esetére) már nagyon régóta kellene.

Egyébként a pénzforgalmi szemlélet máskor is kedvezőbb lehet, ezért se lehet vélelmezni, hogy "ha itt, akkor ott is". Valami az egyéni vállalkozónál még nem bevétel és még nem kell az áfáját se befizetni, de a számlabefogadónál már költség és már levonható az áfa is. Jobb lenne, hogy a törvénymódosításig a NAV megbékélne és nem írogatna törvényi szöveget pótló értelmezéseket, mert nincs hozzá joga. Ezt meg vonják vissza! Talán Tamás véleménye a NAV visszalépése nélkül is meg tud változni.

Mindenkinek Kellemes Húsvéti Ünnepeket Kívánok!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Mobiltelefonkészülék-vásárlási keret II.

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Borravaló a pénztárban

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bérelt ingatlanon végzett felújítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink