hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kisadózó egyéni vállalkozó táppénzen

  • adozona.hu

Mennyi adót kell fizetnie a katás egyéni vállalkozónak a korábban kiszámlázott, de a táppénzes időszak alatt befolyó bevétel után? – kérdezte az Adózóna olvasója. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy kisadózó egyéni vállalkozó várható műtétjére 2019. január végén fog sor kerülni; várható felépülési ideje körülbelül 3 hónap. Az adózó januárban még szeretné a tevékenységét folytatni, és erről átutalásos számlát kiállítani. Mivel a táppénzes időszak meghaladja a 30 napot, február és március hónapra a táppénzbejelentéssel mentesül a tételes adó megfizetése alól, és ezen időszak alatt nem folytathat tevékenységet, nem szerezhet bevételt. Mivel a kisadózó vállalkozó bevételszerzésének időpontja a banki utalás (kifizetés) időpontja, és a januárban kiállított átutalásos számla kifizetésére valószínűleg februárban kerül sor, a bevétel megszerzésének időpontja február hónapra fog esni. A kérdésem az, hogy ilyen esetben az adózó 40 százalékos adóval kell, hogy számoljon, vagy mivel a kifizetést nem tudja befolyásolni, az általános szabályok érvényesek? Illetve jelent-e ez az opció valamilyen problémát?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Önmagában a táppénzes keresőképtelen időszak nem jelenti azt, hogy a kapott bevételt ne a Kata törvény alapján kellene leadózni. A kapott bevétel tehát kisadózói bevételnek fog minősülni.

Azokban a hónapokban, amelyek teljes időszakában táppénzben részesül a vállalkozó, nem köteles a tételes adót megfizetni. Sőt, azon hónapban sem, melyben a táppénzes időszak megszűnik, amennyiben ez az időszak a táppénz kezdő hónapjában szereplő táppénzes napok számával együtt eléri a 30 napot!

A Kata törvény szerint évente 12 millió forintos bevételi határig a tételes adófiztésen kívül nem kell egyéb adót megfizetni a tevékenységgel kapcsolatban. Ha azonban az év során vannak olyan hónapok, melyek után a vállalkozó nem kötelezett a tételes adó megfizetésére, a 12 millió forintos összeghatár havonként 1 millió forinttal csökken. 

Az, hogy a megszerzett bevétel meghaladja-e a fenti keretösszeget, csak év végén derül ki, s csak az adóévet követő év február 25-éig kell megfizetni a bevételi határ feletti 40 százalékos kiegészítő adót. A kérdés alapján ezért nem lehet megmondani, hogy kell-e majd kiegészítő adót fizetni, mert ez függ az éves bevétel összegétől és a fentiek alapján meghatározott bevételi keretösszegtől is.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pénztár miatti kiva-csökkentő tétel

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink