hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Katás számlázás: rizikós trükközni a szerződések elaprózásával cégcsoporton belül

  • adozona.hu
1

Cégcsoport egyetlen – katás – jogászt foglalkoztat a jogi teendők intézésére, aki mostanáig csak az anyacéggel állt megbízási jogviszonyban. Az idei évtől – a törvényi szigorítások miatt – megbontanák a megbízást, így az anyacégnek és a leányvállalatoknak is külön-külön számlázna a jogász. Ebben az esetben egyik cégnél sem lépné át a kifizetett megbízási díj a 3 millió forintot. Adózási szempontból elfogadható-e ez a megoldás? Figyelembe kell-e vennie a jogásznak a kapcsolt vállalkozások felé összesen kiszámlázott megbízási díjakat? – kérdezte olvasónk. Dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény 8. paragrafusának (6c) bekezdése szerint, ha az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) szerinti kifizető a tárgyévben ugyanazon kisadózó vállalkozásnak az év elejétől összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt juttat, a 3 millió forintot meghaladó összegű juttatás után 40 százalékos mértékű adót fizet.

Az Art. 1. paragrafusa szerint az adójogviszonyokban a jogokat rendeltetésszerűen kell gyakorolni. Az adótörvények, önkormányzati rendeletek alkalmazásában nem minősül rendeltetésszerű joggyakorlásnak az olyan szerződés vagy más jogügylet, amelynek célja az adótörvényben, önkormányzati rendeletben foglalt rendelkezések megkerülése. Ugyanezen törvény 2. paragrafusa értelmében az adóhatóság eljárásában a szerződést, ügyletet és más hasonló cselekményt valódi tartalma szerint minősíti.

Tehát a tételes jogszabályi rendelkezések alapján a kapcsolt vállalkozás kifizetőktől származó kifizetéseket nem kell összeszámítani a 3 millió forintos értékhatár számítása során. Ugyanakkor, ha a kifizetések megbontására mesterségesen, tényleges gazdasági tartalom nélkül, csak a jogalkotó által bevezetett korlátozás kikerülése érdekében kerül sor, akkor – szakértőnk véleménye szerint – az adóhatóság megállapíthatja, hogy fennáll a 40 százalékos mértékű adó fizetésére vonatkozó kötelezettség.

Szakértőnk hozzátette: egzakt választ csak a tényállás teljes körű ismeretében lehet adni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

"2020.08.24-én beérkezett kérdésre a NAV Kelet-Budapesti Igazgatósága e-510104 iktatószámú válaszában a következőt közölte: Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére a válaszunk az, hogy a levele alapján nem ütközik a rendeltetésszerű joggyakorlás elvébe az üzleti modellváltás. A válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogi erővel nem bírnak."

A NAV tehát már megerősítette, hogy az anyavállalat kiiktatása rendeltetésszerű, ha eddig az anyavállalaton keresztüli vették igénybe a szolgáltatást. Tehát a "fölös" közvetítői szerep kiiktatása összhangban áll a rendeltetésszerű joggyakorlással. Ez a NAV véleménye ezen a linken letölthető (be kell másolni a böngészőbe):

https://tinyurl.com/Rendeltetesszeru-Anyavall

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lakóingatlan, áfalevonás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Termékcsomag áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink