5 találat a(z) gépkocsi-költségtérítés cimkére

Adómentes juttatások, költségtérítések bérjegyzéken Kérdés

Munkába járási költségtérítés egyéni vállalkozó alkalmazottjának Cikk

Milyen mértékű gépkocsi-költségtérítést adhat alkalmazottjának az egyéni vállalkozó? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Gépkocsi-költségtérítés – kilométerpénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiak szerint kérdést tettem fel a gépkocsim költségtérítésére vonatkozólag: http://adozona.hu/kerdesek/2017_10_11_gepkocsi_koltsegterites_kca Csak az egészen pontos értelmezés kedvéért szeretném még egyszer a megerősítését kérni: tehát azért, mert nekem sajnos olyan autóm van, mely után nem kell cégautóadót fizetni, ha a cégem kifizeti számomra a cég érdekében megtett utamat, akkor én nem számolhatok 15 forintos átalányamortizációval, csak a futásteljesítményem arányában költségszámlákat? Azért szeretném még egyszer ezt megkérdezni, mert úgy vélem, hogy ez teljességgel életszerűtlen, hiszen ha nekem májusban akad olyan feladatom, melyhez a saját gépkocsimat veszem igénybe, és előtte egyáltalán nem volt ilyen eset, akkor nyilván nem vezettem eddig sem az év eleji kezdő kilométeróra-állást, sem számlát nem gyűjtöttem az eddigi költségeimről. Nem tudhattam, hogy ér engem ilyen úgymond balszerencse, hogy arra kényszerülök, hogy a saját autómmal végezzek el feladatot – amely egyébként számomra egyáltalán nem megterhelő és a munkáltatóm számára sem lenne az. Viszont így – ha jól értem – kizárólag az üzemanyagpénzre lennék jogosult, és a 15 forintos átalányamortizációra nem. Pedig ugyanazt a feladatot végzem, mint a másik munkatársam, akinek nincs otthon olyan földterülete, ami miatt szüksége lenne nagyobb autóra – ellentétben velem. De ez kizárólag otthoni megfontolások miatt alakult így, és nem úgy, hogy nekem is egy Suzuki Swiftem legyen (vagy hasonló).

NAV-határozat módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kovetkező üggyel kapcsolatban szeretnék kérdezni. Előzmények: volt munkáltatómnak 2011-ben adóellenőrzése volt, melynek során a munkavállalóknak fizetett gépkocsi-térítéseket bérré minősítették. Emiatt a munkáltató 2012. és 2013. évekre önellenőrzést végzett a költségtérítésekkel kapcsolatban és a bér utáni közterheket (járulékok, szja) áthárította a munkavállalókra. A gépkocsi-költségtérítéseket bruttó bérként vette figyelembe. A NAV ez alapján meghozta a határozatokat. A volt munkavállalók egy része teljesítette a befizetéseket (a jelenlegi munkavállalók is), de náluk még levonással is rendezte a tartozás egy részét, törvény szerint. A volt munkavállalók egy része fellebbezett a határozat ellen. A NAV felülvizsgálta a határozatukat, és a bizonyítékok, beadványok alapján a NAV a kifizetett gépkocsi-költségtérítéseket nettó bérré nyilvánította, ami alapján a magánszemélynek fizetési kötelezettsége nincs, a munkáltatót pedig kötelezte a korábbi önellenőrzés AJK önellenőrzésére, valamint új M30-as igazolás kiállítására. Így az adót a munkáltatónak kell rendezni a bruttó és nettó összeg különbözetével. A kérdésem az, hogy mi lesz a többi munkavállalóval, volt munkavállalókkal, akik a határozatban lévő összeget már megfizették, és nem fellebbeztek? Ugyanis, ha 50 embernek hibás a cég által készített önellenőrzése (erről szólnak a határozatok), akkor a másik 100 embernek is az. A másik 100 ember mit csináljon most? Válaszukat előre is köszönöm szépen!

Adóelőleg-nyilatkozat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalóink munkába járáshoz gépkocsi-költségtérítésben részesülnek (20 Ft/km), ezt az szja-törvény szerint 9 forintig kapják adómentesen. Kérdésem: hogyan kell kitöltetni velük adóelőleg-nyilatkozatot adóelőleg meghatározása során figyelembe vehető költségekről? Ugyanez a kérdésem külföldi napidíj fizetésével kapcsolatban is, ennél a juttatásnál is a törvény szerinti 30 százalékos maximum 15 eurónak megfelelő összeget kapják adómentesen? Válaszát ezúton is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ügyvezetés – Megbízási jogviszony

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Részesedés csökkenése

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink