5 találat a(z) áfás értékesítés cimkére

Kft. és őstermeői tevékenység Kérdés

Alanyi mentes cég tárgyi eszköz értékesítése Kérdés

Egyéni vállalkozó ingatlanügye Kérdés

Egyéni vállalkozó ingatlant vásárolt 1993-ban és áfát igényelt vissza, üzlethelyiségre. Most szeretné eladni. Kérdésem a következő: az ingatlant áfával kell-e eladnia, és befizetni az áfát, vagy eladhatja áfa nélkül? A bevételébe hogyan számít be? A vállalkozó azóta is áfafizetésre kötelezett. Köszönöm válaszukat.

Ingatlan-átalakítás Kérdés

Cégünk 2014. évben felszámolásból vásárolt egy tárolót. Az ingatlan így szerepel a földhivatali nyilvántartásban. Az önkormányzat nyilvántartása szerint a tárolóból a felszámolásra került cég kialakított egy 69 és egy 120 négyzetméter alapterületű lakást, melyre 2003. évben megkapta az építésügyi hatóságtól a használatbavételi engedélyt is, de nem intézkedett a földhivatal felé az ingatlan átminősítésének bejegyzéséről. Cégünk szeretne ebből a "tárolóból" a két lakás helyett 5 darab lakást kialakítani, melyhez az önkormányzat hozzájárul, és a munkálatok elvégzése után – amennyiben a lakások megfelelnek az előírásnak – ki is adja a hatósági bizonyítványt, amivel a földhivatalnál át lehet minősíteni a tárolót lakásokká. Cégünk ingatlanértékesítés tevékenységre nem jelentkezett be áfa alá. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben az ingatlanokat áfásan kell-e értékesíteni, és ha áfásan kell, akkor az ingatlanra fordított költségek áfája visszaigényelhetővé válik-e?

Áfatörvény 136. §-ának alkalmazása ingatlaneladáskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2004-ben megvásárolt egy telket, amin – külső vállalkozók, kivitelezők közreműködésével – egy 25 lakásos társasházat épített eladás céljából. A lakóingatlanok mellett még kialakítottak 25 garázst és 25 tárolót is, melyeket szintén eladási célból építettek. Az épülő beruházáshoz kapcsolódó számlák áfatartalmát a cég folyamatosan visszaigényelte. A beruházás elkészült, megszületett a jogerős használatba vételi engedély 2007 novemberében. Ezután a cég elkezdte értékesíteni az ingatlanokat áfával növelt értéken mindaddig, amíg az ingatlanok az áfatörvény 86. §-a alapján új ingatlanoknak minősültek. Azonban történtek 2010-ben is ingatlanértékesítések (lakás, tároló, garázs), melyek már áfamentesek voltak, mivel az eladások két éven túl történtek, a jogerős használatba vételi engedélytől számítva. A kérdésem arra vonatkozna, hogy keletkezik-e a cégnek pótlólagos áfafizetési kötelezettsége a 2010-ben áfamentesen eladott ingatlanok után? Illetve, ha igen, akkor mi lenne az áfa alapja (az eladási ár vagy az egy négyzetméterre kiszámított átlagár – amit elég nehéz meghatározni, mivel egy lakás négyzetméterára magasabb, mint egy garázsé)? A cég 2009 novembere után (amikor letelt a 2 év) a bejövő számláit bruttó módon könyveli (áfásan), bevallásaiban levonható adót nem szerepeltet. Válaszát nagyon szépen köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés jövedeleme

Lepsényi Mária

adószakértő

Átalányadó költséghányad

Lepsényi Mária

adószakértő

Átalányadó és szja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink