hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Akik nem fizettek többet a balaseti adó miatt

  • adozona.hu

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításukat (kgfb) átkötő ügyfeleknek annyival alacsonyabb lett a díjuk, hogy a baleseti adóval együtt is 7 százalékkal kevesebbet kell fizetniük, mint tavaly. Azokkal együtt azonban, akik nem kötötték át a szerződésüket, összességében 16 százalékkal nőtt a szerződők terhe 2012-ben, ha a díj 30 százalékára rúgó baleseti adót is beleszámítjuk - állapítja meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének idei első Kockázati Jelentése.

A Portfolió.hu írása szerint 2011/12-es kgfb átkötési időszakban a korábbi 1.317 ezer fővel szemben 1.026 ezer ügyfél kötött új szerződést - állapítja meg a jelentés, hozzátéve: 2011 végén az átkötők 58,9 százaléka választotta a legolcsóbb ajánlatot. Ez 1,1 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi értéknél, ami azt jelzi, hogy a választásnál még inkább a fizetendő díj volt a legfontosabb tényező. Másfelől ezúttal már nemcsak kisebb díjat, de kevesebb, a díjjal arányos baleseti adót is próbáltak az ügyfelek elérni. A régi biztosítójukhoz visszakötők aránya a korábbi 24%-ról 28%-ra nőtt, azaz az új szerződésekre nyújtott extra kedvezmények még inkább előtérbe kerültek.

A biztosítók új tarifái, írja a Portfolió.hu a régi állományon 2,8 százalékos (2,7 milliárd Ft-os) díjcsökkenést eredményeztek volna. Ez a díjcsökkentés azonban az egyes biztosítók, illetve ügyfélszegmensek esetében egyenetlenül történt, így az egymilliónyi új szerződést kötő ügyfél a régi biztosítója új ajánlatához képest átlagosan 30,2 százalékot (összesen 7,9 milliárd Ft-ot) takarított meg. Az átkötést választó ügyfeleknek átlagosan annyival alacsonyabb lett a díjuk, hogy a baleseti adóval együtt is átlagosan 7 százalékkal kevesebbet kell fizetniük, mint korábban, de összességében a baleseti adóval együtt már 16 százalékkal nő 2012-ben a szerződők terhe. A kgfb állomány teljes állománydíja 2011/12-es átkötési időszakban 99,5 milliárd Ft-ról 88,8 milliárd forintra csökkent. A nem december 31-ei szerződések egyre jelentősebb aránya miatt ez a 10,6 milliárdos díjszintcsökkenés még 2-3 milliárd forinttal nőni fog az év során.

Az új szerződést kötőket motiválhatta, hogy esetükben a régi biztosító átlagosan 2,5 százalékkal (0,6 milliárd Ft-tal) magasabb díjat ajánlott meg. A többi ügyfelet ugyanakkor az átlagosan 5,8%-kal (összesen 3,3 milliárd Ft) kedvezőbb díj is maradásra ösztönözte.

A kgfb területén 2007-2008 óta megfigyelhető jelentős kockázatcsökkenési trendek, illetve magas üzemanyagárak miatti forgalomcsökkenés alapján a 2011/12-es átkötési időszakban bekövetkezett díjcsökkenések összhangban vannak a kárkifizetések várható csökkenésével. A PSZÁF becslései szerint a kgfb üzletág a 2012-es évet szerény mértékű (kb. 3 milliárd Ft-os) biztosítástechnikai veszteséggel zárja, de a tartalékok fedezetén elért hozammal együtt ez jelentősebb (kb. 10 milliárd Ft-os) szokásos vállalkozási eredmény hoz.

 

 


 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Öregségi nyugdíj

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Nyíltvégű lizing

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

A traszferár és az áfa kapcsolata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink