hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mégis lehetnek adómódosítások: mi a lényeg?

  • dr. Marosi Andrea

Az ígéretek ellenére mégis szinte az összes adótörvény módosul (T/10676 törvényjavaslat). A 2010 évre már kihirdetett, de még hatályba nem lépett törvények is. Felvetődik a kérdés: volt-e értelme a kapkodásnak? Ahhoz, hogy pontos képet kapjunk az „egységes szerkezetű” szövegről két saláta törvényt kellene összefésülni az alaptörvényekkel. A benyújtott törvényjavaslatból most két lényegesebb módosítást emelünk ki.

Az módosítások közül az egyik változás a béren kívüli juttatással függ össze. A három cafeteria-kategóriából a kedvezményes adózású béren kívüli juttatásoknál a törvényalkotó szándékával ellentétesen társadalombiztosítási járulékot nem, de 27 százalék egészségügyi hozzájárulást kellett volna fizetni. Az Eho-törvény módosítása - megszavazása esetén - rendezi ezt a kérdést. Nem kell megfizetni a 27 százalék eho-t „az Szja törvény 70-71.§ -aiban meghatározott juttatások” után, csak 25 százalék személyi jövedelemadót.

Ennél sokkal izgalmasabb a törvényjavaslat 95.§-ban szereplő módosítás. A jogalkotó észlelte, hogy azzal, hogy a vagyonadó-bevallást az személyi jövedelemadó bevallásába illesztette be, tulajdonképpen kiüresítette az egyszerűsített bevallást illetve a munkáltatói adóbevallást. Ennek oka az, hogy sem az adóhatóság sem a munkáltató nem rendelkezhet előzetesen a vagyonadó bevallásához szükséges adatokkal. Eddig csak azoknak kellett külön nyomtatványon teljesíteni vagyonadó bevallási kötelezettségüket, akik nem voltak szja-bevallásra kötelezettek. Ez a kör bővül most a tervezet szerint az egyszerűsített bevallást illetve a munkáltatói bevallást választók körével. A törvénymódosítás szerint az „egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóbevallás-benyújtási kötelezettségét a külön az erre a célra rendszeresített nyomtatványon” teljesíti. Így viszont már nagyon szűk lett az a kör, amelyik az szja-bevallás a nyomtatvány részeként teljesíti a vagyonadó bevallását.

Miért is kell az szja-bevallás részének tekintetni a vagyonadó bevallást?

Erre a kérdésre egy korábbi adóhatósági nyilatkozat adja meg a választ. A vagyonadótörvény megszavazása utána híradásokban az szerepelt: aki nem fizet ingatlanadót, azokat vagyonosodási vizsgálattal ellenőrizheti az adóhatóság. Ez csak akkor lehetséges, ha az APEH ki tudja használni: mind a becslési eljárás, mind a vagyonadó bevallás a személyi jövedelemadó ellenőrzési körébe esik. A személyi jövedelemadó (vagyonosodási) vizsgálatoknál eddig alkotmányossági okokból a revizorok általában nem léphettek be a magánlakásba. Az ingatlanadó törvény kapcsán viszont már a revizorok szabadon beléphetnek a magánlakásokba, így adatokat gyűjthetnek egy vagyonosodási vizsgálathoz. Mivel ezt az adóhatóság mindig azzal cáfolja, hogy a törvények erre nem adnak lehetőséget, ezért szó szerint idézem az adózás rendjéről szóló törvény idevonatkozó részét. Az Art. 98.§ (3) bekezdése úgy fogalmaz:„A vállalkozási tevékenységet nem folytató magánszemély lakásába az adóellenőr akkor jogosult az ellenőrzést lefolytatni, ha az adókötelezettség a lakással, mint vagyontárggyal kapcsolatos”.
 
A törvényszöveg laikusok számára is egyértelmű. Ezért veszélyes a most beterjesztett törvénymódosítás, mert megerősíti, hogy a gyanú nem alaptalan, miszerint a jogalkotó olyan jogosítványokkal kívánja felruházni az adóhatóságot, miszerint a revizorok szabadon beléphetnek a magánlakásokba 2010. január 1-től. Ilyen jogosítványa még a rendőröknek sincs! Ha alaptalan lett volna a feltevésem a hátsó szándékról, akkor a jogalkotó most más megoldást választott volna. Észlelve az egyszerűsített bevallással és a munkáltatói bevallással való ütközést, nem az szja-bevallás részeként írta volna elő a vagyonadó bevallást, hanem főszabályként mindenkire kötelezően az „egyes nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adóbevallás-benyújtási kötelezettségét a külön az erre a célra rendszeresített nyomtatványon” , külön adónem tekintetében kellene teljesíteni.

Még be lehet nyújtani módosító indítványt, mivel a beterjesztett törvényjavaslat tárgyalását a parlament még nem kezdte meg.

Angyal József okleveles adószakértő

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Álláskeresési járadék – ügyvezető

Széles Imre

tb-szakértő

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink